Klauzula sumienia w aptekach zaczyna stanowić problem

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: parenting.pl/ rynekaptek.pl   29-03-2017, 14:51

Klauzula sumienia w aptekach zaczyna stanowić problem Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do Wojewódzkich Inspektorów Farmaceutycznych zaczynają spływać skargi od pacjentów i lekarzy na działania niektórych farmaceutów. Ci odmawiają sprzedaży preparatów antykoncepcyjnych, powołując się na klauzulę sumienia.

Niestety tej recepty u nas pani nie zrealizuje – usłyszała klientka w jednej z aptek należących do sieci w Grodzisku Mazowieckim. Gdy spytała o powód, usłyszała: - My nie sprzedajemy środków antykoncepcyjnych. No cóż, klauzula sumienia.

W województwie lubuskim właściciel dwóch aptek zabronił kierownikowi zamawiać tabletek antykoncepcyjnych. Do inspektora wojewódzkiego wpłynęła skarga. Skierował ją lekarz ginekolog. Specjalista poinformował urzędników, że apteka nie realizuje jego recept.

- Wydałem przedsiębiorcy decyzję nakazującą dostosowanie się do obowiązujących przepisów prawa. Apteka musi działać zgodnie z przepisami. Tylko w nielicznych przypadkach farmaceuta może odmówić wydania leku - gdy podejrzewa, że produkt może być użyty w celach innych niż lecznicze albo zaszkodzić pacjentowi z powodu pomyłki lekarskiej - mówi Adam Chojnacki, Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny z Gorzowa Wielkopolskiego.

Co na to Naczelna Rada Aptekarska? W przesłanym do redakcji parenting.pl komunikacie napisano:

"Stosowanie, czy też nie klauzuli sumienia przez farmaceutów to przede wszystkim sprawa światopoglądu oraz indywidualnego podejścia osób wykonujących ten zawód. Przepisy nie regulują tej kwestii. Szanując poglądy i argumentację zarówno przeciwników, jak i zwolenników tego rozwiązania, postanowiliśmy nie wydawać w tej sprawie jednolitego stanowiska".

Więcej: https://parenting.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH