Klauzula sumienia: "wywieranie tego typu nacisków jest nieuzasadnione"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   20-09-2017, 08:46

Klauzula sumienia: "wywieranie tego typu nacisków jest nieuzasadnione" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W mediach pojawiła się informacja, iż na początku września, zarząd spółki DOZ poprosił o przekazanie farmaceutom, że nie można stosować klauzuli sumienia, a za odmowę sprzedaży leku wyciągane będą konsekwencje służbowe. Co na to NIA?

Jak informuje nas Olga Rosłonek z biura prasowego Pelion SA, firma przede wszystkim kieruje się hasłem: "Pacjent w centrum uwagi".

- To nasza misja i realizujemy ją zgodnie z wszelkimi obowiązującymi regulacjami, w tym wynikającymi z nich prawami Pacjenta oraz wytycznymi Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Ministerstwa Zdrowia.

Prawo przede wszystkim
- Zarząd DOZ S.A. oraz Zarządy spółek zależnych od DOZ S.A., przekazują na bieżąco farmaceutom i technikom farmaceutycznym interpretacje organów nadzoru farmaceutycznego w celu zapewnienia pełnej zgodności z wymaganiami prawa - dodaje Olga Rosłonek.

Z tego to prawa wynika, że apteki ogólnodostępne zobowiązane są do posiadania produktów leczniczych i wyrobów medycznych "w ilości i asortymencie niezbędnym do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych miejscowej ludności" (art. 95 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 roku Prawo farmaceutyczne). W Prawie farmaceutycznym nie występuje pojęcie „klauzula sumienia", które umożliwiałoby odmowę sprzedaży produktu leczniczego z powołaniem się na względy sumienia.

- Przepisy prawa stanowią podstawę działania DOZ Aptek dbam o zdrowie i dokładamy wszelkich starań, żeby zatrudnieni w nich farmaceuci byli tego świadomi - dodaje.

To jest wymuszanie
Co prawda obecny system prawny nie zawiera przepisów sankcjonujących stosowanie przez farmaceutów klauzuli sumienia, jednak w naszym przekonaniu wywieranie tego typu nacisków na farmaceutów jest nieuzasadnione - informuje Tomasz Leleno, rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej.

I nie chodzi tylko o kwestie światopoglądowe, ale również o praktyki stosowane przez koordynatorów niektórych aptek sieciowych, którzy wymuszają na farmaceutach realizację często wygórowanych celów  sprzedażowych, mocno ingerując tym samym w ich niezależność.

W tych szczególnych przypadkach (odmowa wydania leku – klauzula sumienia) wystarczy przecież wskazać inną osobę z fachowego personelu aptecznego, która ten lek wyda lub poszukać innej  placówki, która zrealizuje receptę.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH