KOIA: odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: koia.kielce.pl/ rynekaptek.pl   23-05-2017, 11:44

KOIA: odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Czy apteka może się reklamować wysyłając ulotki reklamowe do skrzynek pocztowych do wszystkich mieszkańców województwa? Jest to reklama apteki. Działania te nie są zgodne z zapisem Ustawy Prawo Farmaceutyczne i definicją reklamy - odpowiada Kielecka OIA.

Izba zamieściła kolejny zestaw pytań i odpowiedzi. Jedno z nich dotyczyło reklamy apteki.

Pytanie 566. Czy apteka może się reklamować wysyłając ulotki reklamowe do skrzynek pocztowych do wszystkich mieszkańców województwa? Podane są nawet linie autobusów, zachęcające pacjentów do przyjazdu we wskazane w ulotce miejsce. Nadmienię, iż na fakturach są one rozliczane jako materiały reklamowe, czyli ulotki reklamowe.

Odpowiedź: Jest to reklama apteki. Działania te nie są zgodne z zapisem Ustawy Prawo Farmaceutyczne i definicją reklamy: "Art. 94a. 1. Zabroniona jest reklama aptek i punktów aptecznych oraz ich działalności. Nie stanowi reklamy informacja o lokalizacji i godzinach pracy apteki lub punktu aptecznego. 1a. Zabroniona jest reklama placówek obrotu pozaaptecznego i ich działalności odnosząca się do produktów leczniczych lub wyrobów medycznych".

Inny farmaceuta zapytał, czy może wydać vermox, tabletki do połykania, mimo że na recepcie jest napisane "vermox tabletki do żucia"? Te tabletki do żucia są z importu. Czy wprowadzamy to jako zamiennik?

Odpowiedź brzmi: Nie można. Odpowiednik leku zgodnie z ustawą o refundacji /art.44/ nie może powodować powstawania różnic terapeutycznych. Na receptę należy wydać tabletki do żucia.

Więcej: http://www.koia.kielce.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH