
Choć szef KE Jean Claude-Juncker mówi o równości państw unijnych, bez względu na ich położenie i wielkość, dwie unijne agencje pozostaną po Brexicie na Zachodzie, gdzie ma już siedziby większość takich instytucji UE - napisał 21 listopada portal Politico.
W poniedziałkowych, 20 listopada) głosowaniach nad wyborem nowych siedzib dla Europejskiej Agencji Leków (EMA) i Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA) zwyciężyły Amsterdam i Paryż.
Portal podkreśla, że w Europie mówi się dużo o równości i jeszcze kilka miesięcy temu szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podkreślał, że państwa unijne bez względu na to, czy są "duże czy małe, położone na wschodzie, zachodzie, północy czy południu", będą traktowane tak samo.
Jak dodaje Politico - poniedziałkowe głosowanie pokazało, że mimo wszystko unijne agencje po Brexicie znajdą się "w rękach krajów Europy Zachodniej".
- To rozczarowujące - powiedział rzecznik prasowy czeskiej delegacji w Brukseli, cytowany przez Politico. - Równowaga geograficzna miała być kryterium (w procesie wyboru). Tak się nie stało - dodał.
Portal wskazuje, że Warszawa zareagowała podobnie. - Bylibyśmy szczęśliwi, gdyby nasz region gościł jedną z tych agencji - powiedział anonimowo polski dyplomata. - To było ważne, aby ustalając kryteria dla jednej z nich, zachować równowagę geograficzną. Tak się niestety nie wydarzyło - dodał.
Choć Polska ma jedną agencję UE na swoim terytorium - Frontex - i starała się o kolejne, to jednak są kraje unijne, jak np. Słowacja, gdzie nie ma żadnej takiej instytucji. We Francji znajduje się już Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych oraz Instytut Unii Europejskiej Studiów nad Bezpieczeństwem.
Politico pisze, że dla Paryża przyjęcie kolejnej agencji, tym razem odpowiedzialnej za nadzór bankowy, oznacza szanse na rozwinięcie sektora finansowego, ponieważ w związku z Brexitem firmy z tej branży będą chciały przenieść część operacji na drugą stronę Kanału La Manche i będą poszukiwały atrakcyjnej lokalizacji.
Portal wskazuje, że w poniedziałek podczas głosowania czescy i polscy przedstawiciele nie wyrażali rozczarowania. - Było kilka ludzkich reakcji. Niektórzy się uśmiechali, a niektórzy nie - powiedział jeden z dyplomatów.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych