Komisja Europejska: dostawy szczepionek Pfizera do 2023 roku

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Komisja Europejska   20-05-2021, 17:02

Komisja Europejska: dostawy szczepionek Pfizera do 2023 roku Komisja Europejska podpisała kolejną umowę na dostawę szczepionek na covid Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Zarezerwowano dodatkowe 1,8 mld dawek szczepionek Pfizera dla państw UE. Umowa wymaga, aby produkcja szczepionek była prowadzona w UE oraz aby istotne składniki pochodziły z UE.

Komisja Europejska podpisała trzecią umowę z firmami farmaceutycznymi BioNTech i Pfizer.

Zarezerwowano dodatkowe 1,8 mld dawek w imieniu wszystkich państw członkowskich UE na okres od końca 2021 r. do 2023 roku.

Pozwoli to na zakup 900 mln dawek obecnej szczepionki i szczepionki dostosowanej do wariantów, z opcją zakupu dodatkowych 900 mln dawek.

Umowa wymaga, aby produkcja szczepionek była prowadzona w UE oraz aby istotne składniki pochodziły z UE. Przewidziano w niej również, że od momentu rozpoczęcia dostaw w 2022 r. dostawy do UE są zagwarantowane.

Głównie szczepionki mRNA

Zwiększono możliwość odsprzedania lub przekazania dawek przez państwa członkowskie krajom znajdującym się w potrzebie poza UE lub za pośrednictwem COVAX.

- Podpisana przez nas nowa umowa już obowiązuje. Produkcja i dostawy do UE do 1,8 mld dawek są zagwarantowane. Ewentualne umowy z innymi producentami będą oparte na tym samym modelu, z korzyścią dla wszystkich - oceniła przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.

- Koncentrujemy się przede wszystkim na technologiach, które dowiodły swojej wartości, takich jak szczepionki mRNA, ale pozostawiamy sobie także inne możliwości. Ostatnie miesiące wyraźnie pokazały potrzebę dostępu do szerokiego zestawu szczepionek i różnych technologii - dodała Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

Państwa członkowskie mogą skorzystać z pakietu REACT-EU

17 czerwca Komisja Europejska przedstawiła strategię UE w celu przyspieszenia rozwoju, produkcji i wdrożenia skutecznych i bezpiecznych szczepionek przeciwko COVID-19. W zamian za prawo do zakupu określonej liczby dawek szczepionki w określonym terminie Komisja finansuje – na podstawie umów zakupu z wyprzedzeniem – część kosztów, które producenci szczepionek muszą ponieść na początkowym etapie.

W związku z obecnymi wariantami SARS-CoV-2 i nowymi wariantami zdolnymi do ucieczki immunologicznej Komisja i państwa członkowskie negocjują nowe umowy z przedsiębiorstwami już znajdującymi się w zestawie szczepionek UE, które umożliwiałyby szybki zakup dostosowanych szczepionek w ilości wystarczającej do wzmocnienia i przedłużenia odporności.

W celu zakupu nowych szczepionek państwa członkowskie mogą skorzystać z pakietu REACT-EU, jednego z największych programów w ramach nowego instrumentu Next Generation EU, który kontynuuje i rozszerza środki reagowania kryzysowego i kryzysowe środki naprawcze.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH