Komisja Europejska: dostawy szczepionek Pfizera do 2023 roku

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Komisja Europejska   20-05-2021, 17:02

Komisja Europejska: dostawy szczepionek Pfizera do 2023 roku Komisja Europejska podpisała kolejną umowę na dostawę szczepionek na covid (fot. Pixabay)

Zarezerwowano dodatkowe 1,8 mld dawek szczepionek Pfizera dla państw UE. Umowa wymaga, aby produkcja szczepionek była prowadzona w UE oraz aby istotne składniki pochodziły z UE.

Komisja Europejska podpisała trzecią umowę z firmami farmaceutycznymi BioNTech i Pfizer.

Zarezerwowano dodatkowe 1,8 mld dawek w imieniu wszystkich państw członkowskich UE na okres od końca 2021 r. do 2023 roku.

Pozwoli to na zakup 900 mln dawek obecnej szczepionki i szczepionki dostosowanej do wariantów, z opcją zakupu dodatkowych 900 mln dawek.

Umowa wymaga, aby produkcja szczepionek była prowadzona w UE oraz aby istotne składniki pochodziły z UE. Przewidziano w niej również, że od momentu rozpoczęcia dostaw w 2022 r. dostawy do UE są zagwarantowane.

Głównie szczepionki mRNA

Zwiększono możliwość odsprzedania lub przekazania dawek przez państwa członkowskie krajom znajdującym się w potrzebie poza UE lub za pośrednictwem COVAX.

- Podpisana przez nas nowa umowa już obowiązuje. Produkcja i dostawy do UE do 1,8 mld dawek są zagwarantowane. Ewentualne umowy z innymi producentami będą oparte na tym samym modelu, z korzyścią dla wszystkich - oceniła przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.

- Koncentrujemy się przede wszystkim na technologiach, które dowiodły swojej wartości, takich jak szczepionki mRNA, ale pozostawiamy sobie także inne możliwości. Ostatnie miesiące wyraźnie pokazały potrzebę dostępu do szerokiego zestawu szczepionek i różnych technologii - dodała Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

Państwa członkowskie mogą skorzystać z pakietu REACT-EU

17 czerwca Komisja Europejska przedstawiła strategię UE w celu przyspieszenia rozwoju, produkcji i wdrożenia skutecznych i bezpiecznych szczepionek przeciwko COVID-19. W zamian za prawo do zakupu określonej liczby dawek szczepionki w określonym terminie Komisja finansuje – na podstawie umów zakupu z wyprzedzeniem – część kosztów, które producenci szczepionek muszą ponieść na początkowym etapie.

W związku z obecnymi wariantami SARS-CoV-2 i nowymi wariantami zdolnymi do ucieczki immunologicznej Komisja i państwa członkowskie negocjują nowe umowy z przedsiębiorstwami już znajdującymi się w zestawie szczepionek UE, które umożliwiałyby szybki zakup dostosowanych szczepionek w ilości wystarczającej do wzmocnienia i przedłużenia odporności.

W celu zakupu nowych szczepionek państwa członkowskie mogą skorzystać z pakietu REACT-EU, jednego z największych programów w ramach nowego instrumentu Next Generation EU, który kontynuuje i rozszerza środki reagowania kryzysowego i kryzysowe środki naprawcze.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH