Komisja Europejska zgadza się na pomoc państwa dla tarchomińskiej Polfy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   17-12-2009, 10:51

Komisja Europejska zgadza się na pomoc państwa dla tarchomińskiej Polfy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Komisja Europejska poinformowała w środę (16 grudnia), że zatwierdziła plan udzielenia przez państwo pożyczki w kwocie 40,5 mln zł na restrukturyzację Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa S.A.

Jak poinformowano w komunikacie prasowym, KE uznała, że pomoc jest zgodna z prawem wspólnotowym w sprawie pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji.

Kwota pomocy jest ograniczona do minimum niezbędnego do wdrożenia planu restrukturyzacji, który stwarza szansę przywrócenia przedsiębiorstwu długoterminowej rentowności. Z drugiej strony, przewidziane środki nie doprowadzą, zdaniem KE, do nadmiernego zakłócenia konkurencji.

By uniknąć ryzyka zakłócenia konkurencji, Polfa zobowiązała się do wycofania się z rynku leków weterynaryjnych oraz z rynku substancji aktywnych.

Polska zgłosiła do KE plan przyznania pomocy Polfie w wysokości 40,5 mln złotych w sierpniu 2009 roku. Plan ma umożliwić zakładom realizację pięcioletniego programu restrukturyzacji.

Polfa już raz otrzymała pomoc na ratowanie w kwocie 20,5 mln złotych, zatwierdzoną przez Komisję w grudniu 2008 roku. KE uznała wówczas, że Polfa kwalifikowała się do otrzymania pomocy, ponieważ w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie otrzymała żadnej innej pomocy na ratowanie czy restrukturyzację.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH