Komisja Zdrowia będzie przyglądać się konopnej ustawie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   22-06-2017, 12:48

Komisja Zdrowia będzie przyglądać się konopnej ustawie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Już teraz deklaruję, że za mniej więcej trzy miesiące od wejścia w życie ustawy umożliwiającej chorym dostęp do preparatów z konopi będziemy na posiedzeniu komisji zdrowia przyglądać się jej praktycznej stronie - poinformował w czwartek (22 czerwca) poseł PiS Tomasz Latos.

Klub PiS poparł we wtorkowej debacie projekt umożliwiający dostęp chorych do preparatów z konopi, a w czwartek ustawę uchwalił Sejm. 

Jeszcze przed głosowaniem w Sejmie Latos podkreślił, że tak jak obiecała komisja zdrowia, zajęła się tą ustawą. - Dziś będzie głosowany (projekt - red.) i za kilka tygodni pacjenci będą mogli korzystać z dobrodziejstwa tej ustawy - podkreślił.

Przy tej okazji poseł podziękował jej inicjatorom.

- Chciałbym bardzo podziękować obywatelom, którzy zbierali podpisy, posłowi Liroyowi Marcowi, przewodniczącemu podkomisji, która nad tym pracowała posłowi Grzegorzowi Raczakowi, a także tym osobom, które już wcześniej w poprzedniej kadencji pracowały nad tym projektem i może nie tym, ale dotyczącym tego samego. Myślę tu przede wszystkim o wiceministrze sprawiedliwości Patryku Jakim - mówił.

Latos zaznaczył też, że komisja będzie obserwować, jak ta ustawa po wprowadzeniu jej w życie będzie funkcjonować.

- Już teraz deklaruję, że za mniej więcej trzy miesiące od wejścia jej w życie będziemy na posiedzeniu komisji przyglądając się praktycznej stronie tej ustawy i nie wykluczamy w przyszłości również nowelizacji ustawy i poprawienia tak, aby jak lepiej służyła pacjentom - podkreślił.

Poseł zapytany czy będzie można te rośliny z których będą produkowane leki kupować w Polsce czy będą one importowane odparł, że zgodnie z ustawą na tym etapie mówi się o imporcie.

- Ale oczywiście w przyszłości jeżeli będzie potrzeba innego podejścia jesteśmy na to otwarci. Na ten moment uznano, że najlepiej, najbezpieczniej i najszybciej będzie jeżeli te preparaty będą sprowadzane z zagranicy - dodał Latos.

Początkowo projekt noweli ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii przygotowany przez Kukiz '15 przewidywał, że pacjent będzie mógł sam, po uzyskaniu zezwolenia, uprawiać konopie i sporządzać przetwory na potrzeby terapii. Uprawa oraz zbiory ziela i żywicy konopi innych niż włókniste na potrzeby terapii miały być dopuszczone po uzyskaniu zezwolenia. Planowano, że otrzymywaliby je pacjenci lub ich opiekunowie prawni, a także np. organizacje społeczne.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH