Komunie i wesela a limity gości: czy liczyć zaszczepionych?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Rynek Zdrowia   11-05-2021, 07:47

Komunie i wesela a limity gości: czy liczyć zaszczepionych? Minister wyjaśniał zasady organizacji imprez towarzyskich w czasie obostrzeń przeciwpandemicznych (fot. LJ)

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli osoba jest zaszczepiona i ma certyfikat wykonania pełnego szczepienia, taka osoba nie jest liczona do limitów w czasie spotkań - wyjaśnia szef KPRM.

- Pandemia jest zwodnicza. W związku z tym zawsze obowiązuje nas zdrowy rozsądek - mówił szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień minister Michał Dworczyk.

Takich osób nie liczymy

Podczas poniedziałkowej (10 maja) konferencji prasowej , szef KPRM, był pytany, czy obowiązujące przepisy dotyczące obostrzeń covidowych można rozumieć w ten sposób, że na komunie, wesela można zaprosić nieograniczoną liczbę osób powyżej limitu, pod warunkiem, że wszystkie te osoby są zaszczepione.

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami jest tak, że jeżeli osoba jest zaszczepiona i ma certyfikat wykonania pełnego szczepienia taka osoba nie jest liczona do limitów w czasie spotkań - wyjaśnił minister.

Majówkowe akcje szczepień bis?

Minister Dworczyk został też m.in. zapytany czy w najbliższym czasie planowane jest powtórzenie akcji szczepień z majówki, kiedy to każdy kto stanął w kolejce mógł się zaszczepić bez rejestracji i wcześniejszego zapisu.

- Mobilne punkty szczepień, które zafunkcjonowały w czasie majówki i spotkały się z bardzo pozytywnym odzewem, w tej chwili cały czas działają na terenie całej Polski - zapewnił Dworczyk.

- W każdym województwie te punkty są przemieszczane do powiatów, w których najdłużej trzeba czekać na szczepienie, bądź jest tam najmniej punktów szczepień. I tam realizowane są w miarę możliwości, jeśli chodzi o dostępność szczepionki firmy Johnson&Johnson, szczepienia - powiedział minister.

Przypomniał, że w punktach mobilnych właśnie ta jednodawkowa szczepionka jest wykorzystywana.

Wcześniej tłumaczył też, że "w dużych miastach punktów szczepień, a w konsekwencji wolnych terminów, jest stosunkowo dużo, natomiast w mniejszych miejscowościach, gdzie jest niewiele punktów szczepień te terminy są dłuższe".

Akcja została skierowana do tych powiatów, gdzie potrzeby w zakresie wykonywania szczepień są największe.

Seniorzy nadal zgłaszają się na szczepienia

Dworczyk informował, że grupie wiekowej osób powyżej 70. roku ponad 73 proc. to osoby, które zostały zaszczepione lub są zarejestrowane na szczepienie.

- Te osoby cały czas zgłaszają się, zapisując się na kolejne terminy. Część osób na terminy majowe, część na terminy czerwcowe, nie dlatego, że nie ma w maju terminów, ale dlatego, że z jakichś powodów podejmują taką decyzję - powiedział

Przypomniał, że „w Polsce szczepienie jest całkowicie dobrowolne i zależy od decyzji obywatela".

- W akcji profrekwencyjnej, o której już dzisiaj mówiłem i która ma być uruchomiona w drugiej połowie maja, mamy też zaplanowany taki kanał komunikacyjny i zestaw działań, które są nastawione na osoby powyżej 60. roku życia. Dlaczego to jest ważne? Te osoby są narażone na najcięższy przebieg Covid-19. Tutaj planujemy nie tylko kampanię w mediach, ale również uruchomienie POZ - przekazał Dworczyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH