Octapharma AG, jedna z największych na świecie prywatnych firm przetwarzających osocze, chce zbudować w Polsce, za 700 mln złotych, nowoczesny zakład przetwarzania osocza. Wartość inwestycji może sięgnąć nawet 700 mln zł. Miałoby w nim – i dla niego – pracować 2,5 tys. ludzi.
W komunikacie prasowym podano, że pół tysiąca pracowników zatrudniałby ów zakład, a pozostali pracowaliby u jego kooperantów.
– Jestem przekonany, że nasza inwestycja spotka się z dobrym przyjęciem polskich władz, ponieważ jest odpowiedzią na potrzeby polskiej służby zdrowia w zakresie krwiolecznictwa i rozwiązaniem wieloletniego problemu stabilności, pewności i planowego rozwoju dostaw leków krwiopochodnych dla polskich pacjentów – powiedział Jarosław Czarnota, dyrektor generalny Octapharma Polska.
Spółka akcyjna Octapharma (z siedzibą w szwajcarskim Lachen) ma teraz pięć zakładów przetwarzania osocza, (w Austrii, Francji, Szwecji, Meksyku i Niemczech) oraz ośrodki innowacyjne i centra badawczo-rozwojowe w Wiedniu, Frankfurcie, Berlinie, Monachium i Sztokholmie. Wytwarza 17 leków osoczopochodnych i rekombinowanych. Swoje produkty w 80 krajach na wszystkich kontynentach
Eksperci Octapharmy tworzą na bazie wyjątkowego materiału organicznego jakim jest ludzka krew leki osoczopochodne i opracowują najnowocześniejsze rozwiązania preparatów rekombinowanych. W 2008 roku spółka wypracowała zysk operacyjny w wysokości 256 mln euro. Obroty w 2008 r. wyniosły ponad 886 mln euro wobec 752 mln euro w roku 2007.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych