Koncerny: to nie patenty są czynnikami ograniczającymi podaż szczepionek

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Reuters   07-05-2021, 11:48

Koncerny: to nie patenty są czynnikami ograniczającymi podaż szczepionek Szczepionki Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Producenci szczepionek, tacy jak Moderna i Pfizer argumentują, że to nie patenty są czynnikami ograniczającymi podaż, ale wyzwania związane z nową technologią i globalnymi ograniczeniami dostaw.

Nie cichną komentarze po zapowiedzi Białego Domy w sprawie poparcia propozycji zniesienia przepisów dotyczących własności intelektualnej na szczepionki stosowane przeciw covid-19.

„To globalny kryzys zdrowotny, a nadzwyczajne okoliczności pandemii wymagają podjęcia nadzwyczajnych środków. Administracja mocno wierzy w ochronę własności intelektualnej, ale w służbie zakończenia tej pandemii popiera zniesienie tej ochrony dla szczepionek przeciwko covid-19 ”- czytamy w oświadczeniu.

Miałoby to pozwolić biedniejszym krajom na lokalną produkcję szczepionek. Do tej pory preparaty były dystrybuowane głównie do bogatych krajów, które je opracowały, podczas gdy pandemia rozprzestrzenia się na biedniejsze, tak jak w przypadki Indii.

Taktyka Białego Domu

Część komentatorów uważa, że ta zapowiedź jest taktyką przekonania producentów leków do udostępniania technologii i rozszerzania wspólnych przedsięwzięć, aby szybciej zwiększyć globalną produkcję szczepionek.

- Myślę, że efektem końcowym nie jest zrzeczenie się praw własności intelektualnej, ale rozszerzenie globalnego dostępu do szczepionek - powiedziała dla Reutersa prof. Lisa Ouellette ze Stanford Law School.

Producenci szczepionek, tacy jak Moderna i Pfizer argumentują, że to nie patenty są czynnikami ograniczającymi podaż. Są nimi raczej wyzwania związane z nową technologią i globalnymi ograniczeniami dostaw.

Samo zniesienie patentów nie wystarczy

- To jest nowa technologia. Nie można po prostu zatrudnić ludzi, którzy wiedzą, jak zrobić szczepionki mRNA, bo ci ludzie nie istnieją - powiedział prezes koncernu Moderna, Stephane Bancel.

- Aby znacznie zwiększyć zdolność produkcyjną szczepionek w ciągu dwóch lat, administracja Bidena musiałaby zrobić znacznie więcej niż zniesienie patentów. Chodzi na przykład o zapewnienie funduszy na budowę nowych zakładów produkcyjnych oraz wspieranie transferu technologii i wiedzy do nowych producentów - dodał ekspert ds. łańcucha dostaw leków, Prashant Yadav.

Producenci leków twierdzą również, że już zawarli znaczące partnerstwa, udostępniając technologię konkurentom, z którymi do takiej współpracy by nie doszło, gdyby nie pandemia.

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH