Konieczność zmiany lokalizacji nie była częstym problemem

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Gdziepolek.pl/ rynekaptek.pl   18-04-2017, 16:01

Konieczność zmiany lokalizacji nie była częstym problemem Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Czy apteki faktycznie na tyle często zmieniają miejsce działalności, aby ograniczenia wprowadzone przez kryteria demo-geo były znaczącym problemem? Portal gdziepolek.pl sprawdził to dla 629 warszawskich aptek na przestrzeni ostatnich ponad 4 lat.

Po wejściu w życie projektu "apteki dla aptekarza" pojawią się restrykcje geograficzne, które uniemożliwią uzyskanie zezwolenia na terenach, gdzie istnieje już zbyt duża liczba aptek. Dla 629 aptek zarejestrowanych i aktywnych w Warszawie w styczniu 2013 roku sprawdziliśmy, jak w ciągu ponad czterech lat zmienił się ich status, a w szczególności, ile z nich zmieniło swoją lokalizację - informuje portal.

Z pierwotnej grupy 629 aptek, po ponad czterech latach 77% (486) prowadzi dalej działalność w tym samym miejscu, korzystając z tego samego zezwolenia co w 2013 roku.

W przypadku dalszych 13% (79 punktów), apteka w dalszym ciągu istnieje w tym samym lokalu, ale działa na podstawie innego (wydanego później) zezwolenia. Potrzeba nowego zezwolenia dla apteki w tej samej lokalizacji pojawia się na przykład w przypadku zmiany właściciela.

Tylko 1 przypadek wygaśnięcia zezwolenia miał związek z przeprowadzką apteki do innego lokalu. Pozostaje to jedyna apteka prowadzona przez tego właściciela.

63 apteki zostały zamknięte i z wykonanej analizy wynika, że nie zostały przeniesione w inne miejsce.

W przypadku ponad połowy zamknięć aptek (37 przypadków) sytuacja ta dotyczyła ostatniej apteki danego podmiotu, a w kolejnych 3 przypadkach była to ostatnia apteka podmiotu w Warszawie.

Spośród zamkniętych aptek, 42 działały pod własną marką. 21 posługiwało się marką większej sieci, z czego najwięcej CEF@RM 36,6 (5) i Bonis Farma (3).

Z pozyskanych danych wynika, że konieczność zmiany lokalizacji nie była do tej pory częstym problemem, przynajmniej dla aptek indywidualnych i małych sieci. Jeśli zamykana była apteka małego podmiotu, to zwykle nie była zastępowana przez nową aptekę tego samego właściciela. W większości przypadków była to ostatnia apteka podmiotu w Warszawie - wynika z oceny sytuacji.

Więcej: https://www.gdziepolek.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH