Konieczność zmiany lokalizacji nie była częstym problemem

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Gdziepolek.pl/ rynekaptek.pl   18-04-2017, 16:01

Konieczność zmiany lokalizacji nie była częstym problemem Firma analizuje, jak ustawa może wpłynąć na rynek aptek

Czy apteki faktycznie na tyle często zmieniają miejsce działalności, aby ograniczenia wprowadzone przez kryteria demo-geo były znaczącym problemem? Portal gdziepolek.pl sprawdził to dla 629 warszawskich aptek na przestrzeni ostatnich ponad 4 lat.

Po wejściu w życie projektu "apteki dla aptekarza" pojawią się restrykcje geograficzne, które uniemożliwią uzyskanie zezwolenia na terenach, gdzie istnieje już zbyt duża liczba aptek. Dla 629 aptek zarejestrowanych i aktywnych w Warszawie w styczniu 2013 roku sprawdziliśmy, jak w ciągu ponad czterech lat zmienił się ich status, a w szczególności, ile z nich zmieniło swoją lokalizację - informuje portal.

Z pierwotnej grupy 629 aptek, po ponad czterech latach 77% (486) prowadzi dalej działalność w tym samym miejscu, korzystając z tego samego zezwolenia co w 2013 roku.

W przypadku dalszych 13% (79 punktów), apteka w dalszym ciągu istnieje w tym samym lokalu, ale działa na podstawie innego (wydanego później) zezwolenia. Potrzeba nowego zezwolenia dla apteki w tej samej lokalizacji pojawia się na przykład w przypadku zmiany właściciela.

Tylko 1 przypadek wygaśnięcia zezwolenia miał związek z przeprowadzką apteki do innego lokalu. Pozostaje to jedyna apteka prowadzona przez tego właściciela.

63 apteki zostały zamknięte i z wykonanej analizy wynika, że nie zostały przeniesione w inne miejsce.

W przypadku ponad połowy zamknięć aptek (37 przypadków) sytuacja ta dotyczyła ostatniej apteki danego podmiotu, a w kolejnych 3 przypadkach była to ostatnia apteka podmiotu w Warszawie.

Spośród zamkniętych aptek, 42 działały pod własną marką. 21 posługiwało się marką większej sieci, z czego najwięcej CEF@RM 36,6 (5) i Bonis Farma (3).

Z pozyskanych danych wynika, że konieczność zmiany lokalizacji nie była do tej pory częstym problemem, przynajmniej dla aptek indywidualnych i małych sieci. Jeśli zamykana była apteka małego podmiotu, to zwykle nie była zastępowana przez nową aptekę tego samego właściciela. W większości przypadków była to ostatnia apteka podmiotu w Warszawie - wynika z oceny sytuacji.

Więcej: https://www.gdziepolek.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH