Konslidacja na rynku marihuany medycznej: połączenie dwóch spółek

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Vabun   24-03-2021, 13:18

Konslidacja na rynku marihuany medycznej: połączenie dwóch spółek Konsolidacja na rynku spółek - cel działania to przemysł konopny Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Branża konopi włóknistych oraz medycznych będzie dynamicznie rosła w nadchodzących latach - oceniają właściciele spółek, które łączą się, by mieć mocniejszą pozycję konkurencyjną.

Vabun S.A. podpisała z Cosma Cannabis Sp. z o.o. list intencyjny, zgodnie z którym spółki rozpoczęły negocjacje w sprawie połączenia. Ta pierwsza jest notowana na rynku NewConnect od czerwca 2018 roku.

Planowanym sposobem połączenia jest połączenie przez przejęcie, tj. przez przeniesienie całego majątku Cosma Cannabis Sp. z o.o. (spółka przejmowana) na Vabun S.A. (spółka przejmująca), w zamian za wydanie dotychczasowym udziałowcom Cosma Cannabis Sp. z o.o. akcji Vabun S.A.

Główną przesłanką podjętej decyzji o przygotowaniu procesu połączenia jest przekonanie zarządów obu spółek, że po połączeniu powstanie podmiot o mocnej pozycji konkurencyjnej w bardzo dynamicznie rozwijającej się branży zarówno konopi włóknistych, jak i medycznych.

Strony uzgodniły, że do 20 kwietnia 2021 r. zawarte zostanie między nimi porozumienie w sprawie ustalenia podstawowych warunków Transakcji (Term Sheet).

Dostęp do giełdy
- Branża konopi włóknistych oraz medycznych będzie z pewnością dynamicznie rosła w nadchodzących latach, więc możliwa fuzja pozwoli spółce wejść w nowy obszar biznesowy, przed którym stoją bardzo dobre perspektywy - podkreśla Łukasz Górski, prezes zarządu spółki Vabun S.A.

 - Połączenie z Vabun oznacza dla nas ułatwiony dostęp do kapitału giełdowego, co pozwala na przyspieszony rozwój naszych polskich produktów na rynku europejskim - mówi Ilirian Osmanaj, V-ce Prezes Zarządu Cosma Cannabis.

 Cosma Cannabis działa na rynku konopnych produktów farmaceutycznych, suplementów diety oraz medycznej marihuany. Zajmuje się dystrybucją produktów konopnych na rynku Unii Europejskiej w obszarze aptecznym i farmaceutycznym, konopnych sklepów specjalistycznych oraz sklepów zielarskich.

Z Neuki do Cosmy
Współzałożycielami Cosma Cannabis są Ilirian Osmanaj, były zarządzający z Grupy Neuca oraz Piotr Stępniewski i Łukasz Kręski - założyciele międzynarodowego serwisu eCommerce www.eSky.pl.

Zarząd Vabun S.A. podjął w lutym br. decyzję w sprawie wyboru opcji strategicznej, polegającej na sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa poprzez wydzielenie jej ze struktur i sprzedaży na rzecz podmiotu trzeciego powiązanego lub nie powiązanego z Vabun, a następnie połączeniu Vabun z innym podmiotem działającym w innej, bardziej perspektywicznej branży.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH