Konstanty Radziwiłł: nie będzie ani dopłat, ani opłat

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   20-06-2017, 09:07

Konstanty Radziwiłł: nie będzie ani dopłat, ani opłat Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Konstanty Radziwiłł przedstawił premier Beacie Szydło projekt ustawy umożliwiającej wprowadzenie odpłatnych świadczeń w publicznych szpitalach. We wtorek, 20 czerwca, nad projektem ma debatować KERM.

Przygotowany przez resort zdrowia projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej przewiduje, że w publicznych szpitalach pacjenci będą mogli - oprócz świadczeń finansowanych przez NFZ - korzystać także ze świadczeń odpłatnych, tzw. komercyjnych.

- Przedstawiałem jak wygląda ten projekt, jutro też będę rozmawiał z panią premier - zapowiedział Radziwiłł w TVP, odpowiadając na uwagę dziennikarza, że premier Beata Szydło "zażądała" od ministra wyjaśnień w sprawie projektu.

Radziwiłł poinformował, że we wtorek (20 czerwca) na posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów ma również przedstawić projekt. - Myślę, że po tych wyjaśnieniach nie będzie problemu z tym, żeby go realizować - powiedział.

Ponownie zapewnił, że projekt nie przewiduje "żadnych zmian w zakresie korzystania ze świadczeń zdrowotnych w publicznym systemie - ani dopłat, ani opłat". Wyraził przekonanie, że projektowane przepisy nie wydłużą kolejek do zabiegów.

- Pacjent, który przychodzi jako ubezpieczony do tych szpitali, będzie traktowany tak samo jak dotychczas, żadnej zmiany tu nie planujemy - podkreślił.

Ocenił, że wokół projektu "jest niepotrzebnie za dużo emocji, dlatego, że on nie uderza w nikogo, poprawia kondycję publicznych jednostek, a tam, gdzie pacjenci chcą dostać się do lekarza prywatnie, to i tak to zjawisko występuje". - Chodzi o to, żeby je ucywilizować i żeby z tego korzyść mieli zarówno pacjenci, jak i szpitale publiczne - mówił minister.

Zwrócił uwagę, że "projekt w zasadzie powtarza", propozycję prof. Religi z 2007 r. dotyczącą nowelizacji ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. - Ta sprawa jest od dawien dawna aktualna, po prostu chodzi o to, żeby wyrównać szanse różnych podmiotów, które biorą udział w publicznym systemie służby zdrowia - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH