Konstanty Radziwiłł o bieżących problemach w służbie zdrowia

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ/rynekaptek.pl   03-10-2017, 09:08

Konstanty Radziwiłł o bieżących problemach w służbie zdrowia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sieć szpitali to rozwiązanie korzystne, zarówno dla szpitali, jak i pacjentów - zapewnił na spotkaniu z mediami minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Minister odniósł się także do protestu lekarzy rezydentów.

Minister Radziwiłł wskazał, że zmiany umożliwią wprowadzenie kompleksowej opieki nad pacjentami:- Chodzi o to, żeby opieka nad pacjentem była kontynuowana przez jakiś czas, tak aby doprowadzić go do pełni zdrowia - powiedział.

Minister poruszył także kwestię nocnej i świątecznej opieki lekarskiej. Wyjaśnił, że od wejścia w życie nowych przepisów udziela jej 498 świadczeniodawców, czyli o 79 więcej niż dotąd. Zmieniły się tylko niektóre miejsca udzielania tych świadczeń.

Odnośnie ostatniego spotkania z rezydentami, które odbyło się 28 września, Konstanty Radziwiłł poinformował, że obecnie resort czeka na ich stanowisko wobec projektu rozporządzenia, który zakłada podwyżki dla tej grupy.

Zapewnił także, że Ministerstwo konsekwentnie wspiera młodych lekarzy. Jedną z jego pierwszych decyzji jako ministra zdrowia było przywrócenie stażu podyplomowego. Od 2015 r. o ponad 40% wzrosły także nakłady na wynagrodzenia rezydentów i stażystów – z 812 milionów złotych do planowanego ponad 1 miliarda 179 milionów w 2018 roku.

- Chcemy, aby podwyżki dostali wszyscy rezydenci i stażyści, niezależnie od specjalizacji – wpisuje się w to szerokie zmiany w zakresie finansowania służby zdrowia w Polsce. Co roku rezydenci będą otrzymywali dodatkowe pieniądze, związane z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu w służbie zdrowia - zapewnił minister.

Oprócz tego, resort przewiduje także podwyżki – 1200 złotych dla wybranych specjalizacji – tych o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa zdrowia i życia pacjentów (pediatria, chirurgia ogólna, psychiatria, medycyna rodzinna, medycyna ratunkowa, choroby wewnętrzne). Ma to być zachęta do wybierania tych specjalizacji, których potrzebują Polacy.

Konstanty Radziwiłł przypomniał również, że 1 lipca br. weszła w życie ustawa o minimalnych wynagrodzeniach w służbie zdrowia.

- Na jej podstawie pracownicy medyczni otrzymają podwyżki, które będą kosztowały 17 miliardów złotych w perspektywie najbliższych pięciu lat. To pierwsze od wielu lat systemowe rozwiązanie wspierające pracowników medycznych - ocenił.

Zaznaczył też, że łącznie na służbę zdrowia w tym roku zostaną wydane 87 miliardy złotych. Oznacza to wzrost o ponad 8 miliardów w porównaniu do 2016 roku.

Więcej: http://www.mz.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH