
Decyzja o wprowadzeniu funkcjonalnej sieci szpitali i o wprowadzeniu nowej ustawy o POZ była przełomowa - powiedział w środę (15 listopada) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, podsumowując dwuletnie działania swojego resortu.
Jak zaznaczył minister zdrowia, decyzja o wprowadzeniu 1 października "funkcjonalnej sieci szpitali była przełomowa".
- Sieć to prawie 600 szpitali w całej Polsce, które zapewniają polskim pacjentom kompleksową opiekę, od leczenia szpitalnego, przez rehabilitację, aż po wizytę kontrolną w poradni przyszpitalnej - podkreślił Radziwiłł.
Dodał, że w ten sposób ministerstwo kończy z "bezsensownymi hospitalizacjami, pogonią za wykonywaniem procedur i zagubieniem pacjenta po wypisaniu ze szpitala".
- Pacjenci otrzymali również, wraz z tą regulacją, ponad 100 nowych przychodni nocnej i świątecznej opieki lekarskiej, dzięki którym znacząco skrócił się czas oczekiwania osób najbardziej chorych w szpitalnych oddziałach ratunkowych i w izbach przyjęć - zaznaczył.
Wyjaśnił, że dzięki sieci szpitale uzyskały "gwarancję stabilnego funkcjonowania przez cztery lata" a ministerstwo "zachowało system kontroli wykonanych świadczeń".
Odnosząc się do przyjętej przez parlament ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej, Radziwiłł zwrócił uwagę, że wprowadza ona istotne nowe zasady.
- Po pierwsze, będzie to tzw. budżet powierzony na porady u innych specjalistów i badania diagnostyczne, oparty na indywidualnym planie leczenia pacjentów w podstawowej opiece zdrowotnej. Pojawia się także profilaktyka i promocja zdrowia, a także szczególne finansowanie leczenia chorób przewlekłych, i wreszcie premia wynikowa - wyjaśnił.
Minister zdrowia zaznaczył, że powyższe zmiany mają zachęcić lekarzy POZ do większej aktywności i pełniejszego wykorzystania swoich kompetencji.
Dodał, że gdy tylko prezydent podpisze tę ustawę, ruszy programem pilotażowy, którego szczegółowe rozwiązania będą wypracowywane we współpracy z pacjentami i środowiskami medycznymi.
- Obie te zmiany - sieć szpitali i ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej - to wielkie zmiany systemowe, które w praktyce ustanawiają nowy system organizacyjny opieki zdrowotnej w Polsce - podkreślił Radziwiłł.
- Zasadniczym novum w opiece zdrowotnej jest także ustawa o minimalnych wynagrodzeniach zasadniczych pracowników medycznych. To, proszę państwa, jest - przypominam - 16 dodatkowych miliardów złotych, które trafią do kieszeni pracowników medycznych, wyrównując taką niesprawiedliwość systemową - zaznaczył minister zdrowia.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych