Konstanty Radziwiłł: sieć szpitali nie będzie dzieliła pacjentów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Radio Olsztyn/rynekaptek.pl   06-06-2017, 11:44

Konstanty Radziwiłł: sieć szpitali nie będzie dzieliła pacjentów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szpitale przestaną selekcjonować pacjentów na dobrze i źle płatnych, gdyż ustawa wprowadza w miejsce opłacania procedur - ryczałty - zapewnił w rozmowie z dziennikarzem Polskiego Radia Olsztyn minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Minister podkreślił, że wprowadzenie sieci szpitali sprawi, iż po zmianach szpitale zajmą się rzeczywiście chorymi, więc ustaną kolejki. Szpitale będą musiały także prowadzić pacjenta po jego wypisaniu, żeby nie musiał czekać na przyjęcie do specjalisty czy na rehabilitację. Szpitale przestaną też selekcjonować pacjentów na dobrze i źle płatnych, gdyż ustawa wprowadza w miejsce opłacania procedur - ryczałty. Sieć ruszy od 1 października 2017 roku.

Konstanty Radziwiłł zapewnił, że każdy szpital spełniający kryteria szpitala ostrego już jest w sieci. To nie jest dowolna decyzja urzędników a nowa ustawa o sieci szpitali sprawia, że sytuację na rynku służby zdrowia staje się normalna. W ocenie ministra zdrowia, nie ma to nic wspólnego z likwidacją szpitali.

Minister dodał też, że szpitale, które nie znajdą się w sieci będą zdobywać kontrakty na takich samych zasadach jak dotychczas, mowa o szpitalach jednoprofilowych z planowanymi zabiegami. Wspomniał też, że w nowej regulacji nie ma słowa o własności szpitali, jedynie merytoryczne kryteria a nie własnościowe decydują.

Przedstawiciel resortu zdrowia podkreślił, że obecnie wszystko odbywa się pod rządami ustawy o świadczeniach zdrowotnych i to właśnie NFZ będzie wprowadzał ustawę sieciową. Obecnie będzie odbywać się aneksowanie wejścia w życie ustawy sieciowej, która pierwotnie miała wejść w lipcu, ale została przesunięta na październik.

Więcej: www.ro.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH