Konsultant: współpracuję tylko z "punktowanymi" pismami

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   01-08-2017, 12:22

Konsultant: współpracuję tylko z "punktowanymi" pismami Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Środowisko farmaceutów szpitalnych prosi konsultanta krajowego ds. farmacji szpitalnej o odpowiedzi na swoje pisma, które do niego kierują. Chodzi m.in. o wnioski pokontrolne NIK oraz kwestię wynagrodzeń. Nam też się to nie udało. Konsultant odmówił współpracy z mediami.

Niedawno informowaliśmy o wnioskach pokontrolnych NIK w aptekach szpitalnych, z którymi farmaceuci szpitalnie nie zgadzają się, zwracając uwagę na konieczność zmian systemowych w tym obszarze. Wtedy też prosili konsultanta krajowego o reakcję na zawarte we wnioskach NIK zastrzeżenia. Jak dotąd, bez efektu, przynajmniej jeśli chodzi o odpowiedź na swoje pisma.

Z kolei 12 lipca 2017 roku w ministerstwie zdrowia odbyło się posiedzenie Zespołu konsultanta krajowego ds. farmacji szpitalnej z przedstawicielami GIF i Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego MZ. Jak wynika z notki sporządzonej po spotkaniu, podczas dyskusji poruszono problem z odwiecznym niedoborem magistrów farmacji, niedoinwestowaniem aptek, działów farmacji w polskich szpitalach oraz omówiono spostrzeżenia co do raportu NIK w kontekście funkcjonowania aptek szpitalnych".

Jednak temat aptek szpitalnych ponownie się pojawił. Farmaceuci przygotowali pismo noszące datę 27 lipca br. do konsultanta krajowego ds. farmacji szpitalnej, prosząc go o aktywność w tym obszarze (pismo w załączniku).

Swoje obiekcje dotyczące informacji NIK zostały też zawarte m.in. w piśmie prezes NRA, Elżbiety Piotrowskiej-Rutkowskiej do prezesa NIK (załącznik). W związku z prowadzonymi dalszymi kontrolami aptek szpitalnych, szefowa samorządu aptekarskiego zwraca się do Izby o dodatkowe wyodrębnienie w ramach prowadzonych ocen pracy kierownika apteki, ordynatora i pielęgniarki oddziałowej oraz samego dyrektora szpitala i wpływu ich działania na funkcjonowanie kontrolowanej apteki szpitalnej lub działu farmacji szpitalnej.

- Brak dodatkowego podsumowania pracy poszczególnych podmiotów decyzyjnych ma wpływ na często niesprawiedliwą i nieuzasadnioną ocenę personelu medycznego, w szczególności osób zatrudnionych w aptece lub dziale farmacji szpitalnej, w tym kierownika apteki szpitalnej lub działu - zauważa prezes NRA.

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH