Korupcja w medycynie po włosku

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   07-04-2017, 15:11

Korupcja w medycynie po włosku Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W co czwartej firmie medycznej we Włoszech zanotowano w ciągu ostatniego roku co najmniej jeden przypadek korupcji - to wnioski z analiz przeprowadzonych przez Instytut badań społeczno-ekonomicznych Censis. Straty służby zdrowia szacuje się na 4-9 mld euro.

Dane te przedstawiono w związku z obchodzonym w czwartek 2. Krajowym Dniem Walki z Korupcją w Służbie Zdrowia.

Najgorsza sytuacja panuje według Censis na południu kraju, gdzie wskaźnik korupcji w firmach działających w tym sektorze sięga 37 procent.

Najbardziej zagrożone procederem łapówkarstwa są zamówienia i zakup sprzętu, listy oczekujących pacjentów oraz przyjmowanie personelu do pracy - podkreślono w analizie badań Instytutu Censis, przeprowadzonych w ramach projektu "Wyleczmy korupcję". Koordynowała je włoska filia organizacji Transparency International we współpracy z Krajowym Instytutem Zdrowia.

Zauważono jednocześnie pewien postęp; za taki uznano to, że 96 procent firm medycznych uruchomiło system zbierania sygnałów o korupcji.

Konieczne są jednak - stwierdza się - jeszcze bardziej stanowcze działania. O ich potrzebie - zaznaczono - najlepiej świadczą szacunki, według których co roku około 6 procent wydatków w krajowym systemie służby zdrowia to rezultat marnotrawstwa i korupcji.

- Od 4 do 9 miliardów euro traci się rocznie w procesach całkowicie nieusprawiedliwionych zakupów, a zatem takich, które należy uznać za wynik zjawisk korupcyjnych - powiedział prezentując raport szef Instytutu Promocji Etyki w Służbie Zdrowia Francesco Macchia.

Zdrowie to sektor o wysokim ryzyku korupcji - przyznała minister zdrowia Beatrice Lorenzin, podsumowując wyniki badań.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH