KPRM: 94 proc. wszystkich lekarzy już się zaszczepiło

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   01-02-2021, 14:10

KPRM: 94 proc. wszystkich lekarzy już się zaszczepiło Ponad 80 proc. pensjonariuszy DPS zostało już zaszczepionych - mówił minister Michał Dworczyk Fot. LJ PTWP

Za nami pierwszy miesiąc szczepień i pierwszy tydzień szczepień populacyjnych - razem udało się wykonać ponad 1 176 000 szczepień, w tym ponad 976 tys. szczepień pierwszą dawką. A już ponad 200 tys. Polaków zaszczepionych jest dwoma dawkami - mówi minister Michał Dworczyk.

Jutro przekroczymy milion osób zaszczepionych pierwszą dawką szczepionki. Stałoby się to wcześniej, ale mamy taką a nie inną sytuację ze względu na opóźnienia i zmniejszanie dostaw przez producentów - dodał podczas konferencji prasowej 1 lutego br.

Powiedział także:

"Pierwszy milion osób zaszczepionych pierwszą dawką wpisuje się w nasz Narodowy Program Szczepień i harmonogram, który zakłada, że do końca pierwszego kwartału zaszczepimy 3 mln Polaków.

Pomimo problemów z terminami i rozmiarami dostaw czy wprowadzanymi zmianami, nasza konserwatywna polityka realizacji Narodowego Programu Szczepień spowodowała, że mogliśmy wywiązać się z deklaracji - około milion osób szczepionych miesięcznie.

Ostrożnie mówimy o liczbach, bo według deklaracji do końca marca mieliśmy otrzymać ponad 9 mln dawek, a otrzymamy ich jedynie ponad 6 mln. To się może jeszcze oczywiście zmieniać.

Nasza ostrożność w podawaniu konkretnych informacji nt. szczepień w drugim kwartale i w kolejnych wynika z ograniczonej przewidywalności dostaw.

Przykro nam ze względu na pewne niedogodności, które pojawiają się w NPS. Jako rząd dokładamy wszelkich starań, aby Program był realizowany płynnie, ale zasadnicze tutaj są zmiany decyzji producentów dotyczące dostaw.

Mamy w różnych obszarach wyniki, z których powinniśmy być zadowoleni: 94 proc. wszystkich lekarzy już się zaszczepiło. Oczywiście w Grupie "0" są też inne osoby i będziemy się starali jak najszybciej zaszczepić tę grupę i zakończyć ten proces.

Ponad 80 proc. pensjonariuszy DPS zostało już zaszczepionych. W innych krajach bywały z tym problemy, ale u nas udało się to bardzo płynnie.

Przed 10 lutego możemy spodziewać się dostawy od AstraZeneca. Podejmiemy decyzje jak ta szczepionka będzie wykorzystywana. Mamy zapowiedzi kolejnych szczepionek i jest nadzieja, że w drugim kwartale szczepionek będzie więcej i ten proces ulegnie przyspieszeniu".

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH