KPRM: zmniejszymy bufor szczepionek w magazynach ARM

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   14-01-2021, 12:23

KPRM: zmniejszymy bufor szczepionek w magazynach ARM Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od przyszłego tygodnia będziemy powoli zmniejszać "bufor" szczepionek odkładanych w magazynach ARM - zapowiedział szef KPRM, Michał Dworczyk. W tej chwili do magazynów trafia połowa dostarczanych do Polski szczepionek. A jaką strategię przyjęły inne kraje?

Szef KPRM podczas konferencji prasowej ocenił, że "kraje w ramach Unii Europejskiej przyjęły dwa różne modele funkcjonowania i działania, jeżeli chodzi o szczepienie".

Pierwszy model (stosowany m.in. przez Włochy) polega na tym, że wszystkie szczepionki, które trafiają do kraju, są przekazywane do punktów szczepień.

Polska przyjęła inne rozwiązanie: - Każdą dostawę szczepionek dzielimy na dwie części: połowa zostaje w magazynie ARM, w mroźniach i czeka na to, aż będzie potrzeba wykorzystać tę połowę na drugą szczepionkę; pierwsza część natomiast - trafia do punktów szczepień - powiedział.

Do tej kwestii odniósł się ponownie Dworczyk w rozmowie z portalem Gazeta.pl. Podkreślił, że "kraje, które szczepią wszystkimi szczepionkami, mają dzisiaj świetne wyniki".

- Ale najprawdopodobniej, bo bardzo niedługo, po trzech tygodniach od pierwszych szczepień, przyrost nowo zaszczepionych osób zacznie gwałtownie spadać, a u nas będzie systematycznie wzrastał - stwierdził.

Szef KPRM pytany, czy model odkładania połowy szczepionek w magazynach nie jest zbyt konserwatywnym podejściem, zaznaczył, że "to jest kwestia oceny, ponieważ różne stanowiska przyjmują różni naukowcy".

- My przyjęliśmy bardziej konserwatywny model, natomiast zauważaliśmy, że jest on bezpieczniejszy w pierwszym okresie z punktu widzenia pacjenta, któremu musimy zapewnić gwarancję dostarczenia drugiej szczepionki - dodał.

Dworczyk zapowiedział, że od przyszłego tygodnia model działania w kwestii odkładania szczepionek zacznie się zmieniać. - Widzimy, że system zaczął działać i wszystkie procesy zaczęły normalnie funkcjonować, więc od przyszłego tygodnia będziemy to powoli troszkę zmieniać, zmniejszając ten "bufor", który miał liczyć 50 procent. Ten system jest na tyle stabilny, że ten "bufor" można nieco zmniejszać - dodał.

Zastrzegł jednak, że rząd nie zrezygnuje z rezerwy szczepionek w magazynach.

Iwona Pałczyńska, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH