
„Apteka Pod Aniołem Stróżem” w Krakowie prowadzona była jednym lokalu nieprzerwanie od początku istnienia budynku, czyli od około 1890 roku. Lokal pozostał wraz z zabytkowym wyposażeniem. Tylko chętnego do prowadzenia apteki brak.
W lokalu zachowały się elementy zabytkowego wystroju i wyposażenia po aptece. Dla wnętrza tej apteki zostały specjalnie zaprojektowane i wykonane na przełomie XIX i XX wieku meble fornirowane orzechem amerykańskim barwionym na mahoń, oraz fornirem z rodziny drzew mahoniowych, składające się z rzeźbionych regałów z szufladkami, lustrami, szafkami i zegarem, lada z rzeźbionym frontem, które znajdują się zarówno w sali sprzedaży, jak i na zapleczu.
Z uwagi na wartości artystyczne i historyczne, wyposażenie wnętrza zostało wpisane do rejestru zabytków ruchomych i podlega pełnej ochronie konserwatorskiej.
Kiedy właściciel apteki zdecydował o jej zamknięciu, miasto wykupiło meble i wyposażenie, a następnie wystawiło lokal na aukcję, planując utrzymanie jego dotychczasowej funkcji, czyli przeznaczenia go na aptekę.
Jednak kolejne aukcje zakończyły się niepowodzeniem, również ta z 30 czerwca br. Apteka znajduje się w gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków oraz objęta jest ochroną w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego obszaru „Bulwary Wisły”.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych