Kraków: powstaną pracownie do badania chorób cywilizacyjnych
FINANSE I ZARZĄDZANIE
Autor: PAP/rynekaptek.pl 08-02-2011, 09:13
7 specjalistycznych pracowni, wyposażonych w 170 urządzeń do badania molekularnych mechanizmów chorób cywilizacyjnych, powstanie w Krakowie w ramach projektu "Biotechnologia molekularna dla zdrowia".
Badania poprowadzi w nich ok. 130 naukowców. Projekt realizuje Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (WBBiB). Za blisko 29 mln złotych powstaną laboratoria: cytometrii obrazowej, proteomiki i transkryptomiki, inżynierii komórkowej i tkankowej, wirusologicznej diagnostyki molekularnej, biotechnologii roślin, banku przechowywania próbek biologicznych oraz specjalistyczna zwierzętarnia.
Zakupiona w ramach projektu aparatura posłuży opracowaniu narzędzi do prewencji, diagnostyki i leczenia m.in. chorób układu krążenia, cukrzycy, chorób infekcyjnych i nowotworowych.
- Wdrożenie wyników tych badań w przemyśle farmaceutycznym i biotechnologicznym przynieść może nie tylko pozytywne efekty ekonomiczne, ale w dłuższej perspektywie może skutkować poprawą stanu zdrowia i jakości życia społeczeństwa - informuje Magdalena Jagła z WBBiB.
Projekt skupia specjalistów z tak różnych dziedzin jak biochemia roślin i zwierząt, biofizyka i biologia molekularna. Z zakupionej aparatury skorzystają także współpracujące z Uniwersytetem Jagiellońskim zespoły z innych ośrodków akademickich Krakowa, całej Polski i zagranicy.
Rozwijana będzie także współpraca z firmami biotechnologicznymi i farmaceutycznymi.Nowe laboratoria i naukowe narzędzia posłużą m.in. opracowaniu nowych metod analizy struktury komórek i interakcji badanych substancji z komórkami oraz stworzeniu kompleksowego systemu analizy ekspresji genów.
Pomogą również rozwinąć metody hodowli tkankowej skóry i zbadać pochodne metabolitów roślinnych i barwników fotosyntetycznych, jako potencjalnych leków przeciwnowotworowych. Umożliwią również zastosowanie nowych modeli zwierzęcych chorób i testowanie terapii eksperymentalnych.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych