Kraków: powstaną pracownie do badania chorób cywilizacyjnych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   08-02-2011, 09:13

Kraków: powstaną pracownie do badania chorób cywilizacyjnych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

7 specjalistycznych pracowni, wyposażonych w 170 urządzeń do badania molekularnych mechanizmów chorób cywilizacyjnych, powstanie w Krakowie w ramach projektu "Biotechnologia molekularna dla zdrowia".

Badania poprowadzi w nich ok. 130 naukowców. Projekt realizuje Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (WBBiB). Za blisko 29 mln złotych powstaną laboratoria: cytometrii obrazowej, proteomiki i transkryptomiki, inżynierii komórkowej i tkankowej, wirusologicznej diagnostyki molekularnej, biotechnologii roślin, banku przechowywania próbek biologicznych oraz specjalistyczna zwierzętarnia.

Zakupiona w ramach projektu aparatura posłuży opracowaniu narzędzi do prewencji, diagnostyki i leczenia m.in. chorób układu krążenia, cukrzycy, chorób infekcyjnych i nowotworowych.

- Wdrożenie wyników tych badań w przemyśle farmaceutycznym i biotechnologicznym przynieść może nie tylko pozytywne efekty ekonomiczne, ale w dłuższej perspektywie może skutkować poprawą stanu zdrowia i jakości życia społeczeństwa - informuje Magdalena Jagła z WBBiB.

Projekt skupia specjalistów z tak różnych dziedzin jak biochemia roślin i zwierząt, biofizyka i biologia molekularna. Z zakupionej aparatury skorzystają także współpracujące z Uniwersytetem Jagiellońskim zespoły z innych ośrodków akademickich Krakowa, całej Polski i zagranicy.

Rozwijana będzie także współpraca z firmami biotechnologicznymi i farmaceutycznymi.
Nowe laboratoria i naukowe narzędzia posłużą m.in. opracowaniu nowych metod analizy struktury komórek i interakcji badanych substancji z komórkami oraz stworzeniu kompleksowego systemu analizy ekspresji genów.

Pomogą również rozwinąć metody hodowli tkankowej skóry i zbadać pochodne metabolitów roślinnych i barwników fotosyntetycznych, jako potencjalnych leków przeciwnowotworowych. Umożliwią również zastosowanie nowych modeli zwierzęcych chorób i testowanie terapii eksperymentalnych.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH