KRiR: mieszkańcy wsi będą skazani tylko na jedną aptekę

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: KRiR/rynekaptek.pl   24-04-2017, 15:26

KRiR: mieszkańcy wsi będą skazani tylko na jedną aptekę Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kryteria demograficzno – geograficzne, limit 4 aptek czy apteka wyłącznie dla aptekarza zdecydowanie zmniejszają szansę na otwarcie kolejnej apteki w mniejszych miejscowościach - ocenia ustawę "apteka dla aptekarza" Krajowa Rada Izb Rolniczych .

18 kwietnia 2017 r. Krajowa Rada Izb Rolniczych przekazała do Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, Wicemarszałka Senatu Grzegorza Czeleja, Przewodniczącego Komisji Zdrowia Waldemara Kraska oraz Przewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności Andrzeja Stanisławka wniosek o odrzucenie ustawy o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne z 7 kwietnia 2017 r.

Ustawa jednak została przyjęta przez senatorów 21 kwietnia.

Czym uzasadniała Rada swój apel? W ocenie samorządu rolniczego, zaproponowane w projekcie zapisy wpłyną negatywnie na dostępność i ceny leków dla mieszkańców wsi i obszarów wiejskich.

"Krajowa Rada przeciwna jest każdemu projektowi legislacyjnemu, który ogranicza obrót lekami oraz działalność aptek i punktów aptecznych na obszarach wiejskich. Wprowadzanie tego typu rozwiązań zawsze odbywa się ze szkodą dla terenów rolniczych słabiej zaludnionych. W przedmiotowym projekcie nie wzięto również pod uwagę kwestii dostępu do leków dla 15 milionów mieszkańców wsi i mniejszych miejscowości" - czytamy.

Jak wyjaśnia Rada, apteka ogólnodostępna nie ma w większości przypadków ekonomicznej racji bytu na obszarach wsi. Znajduje się zazwyczaj dopiero w pobliskiej miejscowości czy mieście: - W praktyce, na każdą większą miejscowość z przyległościami przypada tylko jedna apteka. Proponowane rozwiązania takie jak kryteria demograficzno – geograficzne, limit 4 aptek czy apteka wyłącznie dla aptekarza zdecydowanie zmniejszają szansę na otwarcie kolejnej apteki w mniejszych miejscowościach - ocenia.

Zdaniem KRiR, niepożądaną sytuacją jest także funkcjonowanie tylko jednej apteki na danym obszarze:

- Prowadzi to do powstania lokalnych monopoli. Placówka taka mniejszą liczbę klientów kompensuje sobie wyższymi marżami. Wobec braku konkurencji (monopol na danym obszarze) właściciel może sobie pozwolić na podwyżki cen. Proponowany projekt ustawy utrwala omawiane monopole, mieszkańcy okolicznych wsi będą skazani na tylko jedną aptekę.

Krajowa Rada upatruje też duże niebezpieczeństwo w zakładanym wprowadzeniu ograniczeń (kryteriów) demograficzno – geograficznych dla tworzenia nowych aptek. W jej ocenie, rozwiązanie to, obecną trudną sytuacje dostępu do aptek jeszcze pogorszy.

Dodatkowo samorząd rolniczy odnosi się do obrotu pozaaptecznego. Wyraża swój sprzeciw w ograniczaniu sprzedaży leków poza aptekami, gdyż  "w sytuacji braku aptek czy punktów aptecznych to sklepy stają się jedynym źródłem zaopatrzenia w podstawowe leki na obszarach wiejskich."

Więcej: http://www.krir.pl/

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH