KRK: do realizacji OF w Polsce niezbędne są liczne zmiany legislacyjne

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: KRK   09-04-2021, 12:03

KRK: do realizacji OF w Polsce niezbędne są liczne zmiany legislacyjne By opieka farmaceutyczna mogła zaistnieć w aptekach, potrzebne są liczbe zmiany legislacyjne - oceniają prawnicy Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Należy żałować, że raport "Opieka farmaceutyczna" ukazuje się już po przyjęciu Ustawy o zawodzie farmaceuty, a nie przed rozpoczęciem prac legislacyjnych nad tą ustawą - oceniają prawnicy kancelarii KRK.

- W konsekwencji wprowadzona w UZF regulacja dotycząca opieki farmaceutycznej ma charakter szczątkowy. Taką sytuację należy uznać za utraconą szansę na zaadresowanie potrzeb pacjentów i aptek, od lat czekających na tego rodzaju usługę - oceniają Bartłomiej Sasin i Filip Dymitrowski z kancelarii KRK.

Z raportu jasno wynika, że aby rzeczywista i szeroko dostępna opieka farmaceutyczna była realizowana w Polsce, niezbędne są dalsze, liczne zmiany legislacyjne.

Prawnicy podsumowują najważniejsze elementy raportu.
1. Alternatywa dla aptek – praktyki farmaceutyczne
W Raporcie zaproponowano, by OF mogła być świadczona nie tylko w aptekach, ale także przez praktyki farmaceutyczne (praktyki zawodowe składające się z farmaceutów w formie jednoosobowych działalności gospodarczych lub spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej).

Jest to istotna zmiana, gdyż dotychczas rola farmaceuty była powiązana przede wszystkim z placówkami o charakterze dystrybucyjnym (w tym w ramach podmiotów leczniczych).

2. Wymagania dla farmaceutów świadczących OF
OF będzie mogła być świadczona przez farmaceutów spełniających określone wymagania. Jednym z takich warunków będzie posiadanie certyfikatu ukończenia odpowiedniego kursu kwalifikacyjnego.

3. Nowe wymagania dla aptek świadczących OF
Raport wskazuje na wymagania regulacyjne dla podmiotów, które zdecydują się na udział w programach pilotażowych oraz które docelowo będą świadczyć opiekę farmaceutyczną, a także wymagania lokalowe.

Rozważane jest umożliwienie dostosowania lokalu w trzech wariantach: gabinet opieki farmaceutycznej, stanowisko opieki farmaceutycznej lub pomieszczenie pełniące funkcję gabinetu opieki farmaceutycznej.

Docelowo konieczne będzie też wdrożenie nowych wymagań technologicznych  i podłączenie aptek do niezbędnych systemów medycznych (wymaga to licznych zmian legislacyjnych).

4. Finansowanie opieki farmaceutycznej
Opieka farmaceutyczna ma być finansowana w modelu płacenia za usługę (FFS, ang. fee-forservice). Rozważane są trzy źródła finansowania opieki farmaceutycznej:

1) całkowite finansowanie z budżetu NFZ
2) model mieszany, z częściowym współpłaceniem przez pacjenta;
3) całkowite pokrywanie kosztów świadczeń OF przez pacjenta.

Zarówno apteki, jak i praktyki farmaceutyczne mogłyby zawierać umowę z NFZ o udzielaniu świadczeń w rodzaju OF. W przypadku podmiotów prowadzących apteki, każda umowa zawierana byłaby odrębnie dla każdej apteki, na czas nieokreślony.

Sygnatariuszami umów powinni być również kierownicy aptek i farmaceuci sprawujący OF, zaś sama umowa przewidywać m.in. środki przeznaczone na wynagrodzenia osób sprawujących OF w ramach kwoty zobowiązania NFZ wobec świadczeniodawcy.

5. Świadczenia opieki farmaceutycznej – rodzaje, zasady, pilotaż
W Raporcie zostały szczegółowo omówione kluczowe świadczenia opieki farmaceutycznej, które mają być wdrażane w przyszłości:
a. przegląd lekowy,
b. usługa Nowy Lek,
c. szczepienia w aptekach,
d. Program Drobne Dolegliwości,
e. recepta kontynuowana,
f. przekrojowe kwestionariuszowe badanie społeczeństwa,
g. Program profilaktyki chorób układu krążenia („ChUK”).

6. Telefarmacja
Istotną nowością jest propozycja umożliwienia udzielania świadczeń opieki farmaceutycznej w formie teleporad. Bezpośredni kontakt farmaceuty i pacjenta w aptece dalej pozostałby zasadą, w szczególności podczas pierwszej konsultacji, ale pewne czynności na dalszym etapie mogłyby być wykonane zdalnie.

7. Opieka farmaceutyczna a zakaz reklamy aptek
Autorzy Raportu dostrzegają potrzebę informowania pacjentów o świadczeniu opieki farmaceutycznej przez daną placówkę tak, aby nie doprowadzić do wykorzystywania OF do reklamy aptek.

Proponuje się w szczególności, aby dopuścić wprost naklejki i plakaty do umieszczenia w lokalach świadczących OF.

Kolejnym pomysłem na informowanie o świadczeniu opieki farmaceutycznej jest dodanie nowej funkcjonalności w ramach publicznego Rejestru Aptek i Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą, która umożliwi wyszukiwanie i wizualizację lokalizacji podmiotu świadczącego OF oraz zakres świadczonych usług.

Jednocześnie zarekomendowano, aby zakaz reklamy został rozszerzony także na praktyki farmaceutyczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH