Kto będzie poza siecią, będzie miał problem

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Daniel Kuropas/ rynekaptek.pl   26-06-2017, 08:43

Kto będzie poza siecią, będzie miał problem Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

27 czerwca br. zostaną opublikowane przez dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ listy lecznic zakwalifikowanych do tzw. sieci szpitali. Jakie wątpliwości wyrażają przedstawiciele samorządów terytorialnych?

- Projekt ustawy wzbudził zaniepokojenie przede wszystkim szpitali monoprofilowych, nieuwzględnionych w żadnym z proponowanych poziomów systemu zabezpieczenia, a oferujących kompleksowe wysokospecjalistyczne leczenie, np. w zakresie ciężkich i ekstremalnych oparzeń, czy chorób reumatycznych - komentuje Maciej Sytka, członek zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Na przykład na Śląsku spośród szpitali nadzorowanych przez zarząd województwa, zgodnie z pierwotnymi założeniami, poza siecią znalazłoby się 12 jednostek.

Co z tymi placówkami?
W wyniku kolejnych modyfikacji projektu, które nastąpiły m.in. po interwencji władz województwa, do sieci zostały włączone: Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich, Katowickie Centrum Onkologii, Szpital Specjalistyczny w Chorzowie oraz szpitale chorób płuc w Wodzisławiu Śląskim, Orzeszu, Pilchowicach i Siewierzu.

Jak podaje Urząd Marszałkowski, kryteriów kwalifikacji do sieci nadal nie spełniają: Szpital Kolejowy w Wilkowicach-Bystrej, Śląskie Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności Sp. z o. o. w Ustroniu, Wojewódzkie Centrum Pediatrii „Kubalonka” w Istebnej oraz Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój.

Ponadto w kilku szpitalach wojewódzkich funkcjonują oddziały, które nie zostaną objęte ryczałtem w ramach sieci. - Jedyną możliwością utrzymania działalności tych oddziałów jest zapewnienie im finansowania na podstawie umowy z NFZ w drodze postępowania konkursowego - zaznacza Witold Trólka z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

- Obecnie nie jest jednak możliwym ustalenie, czy nowe konkursy zostaną przez Fundusz ogłoszone, a jeżeli tak, to w jakim terminie i jakiej wysokości środki zostaną przeznaczone na zakup tych świadczeń - stwierdza.

Włączenie decyzją indywidualną
Z kolei w województwie mazowieckim problem dotyczył 15 placówek marszałkowskich. Zdecydowana większość z nich zakwalifikowała się do szpitalnego systemu zabezpieczenia, ale nie wszystkie. Jednostki, które się nie zakwalifikowały, to stołeczne Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjne i Medycyny Pracy Attis Sp. z o.o. oraz Szpital Kolejowy w Pruszkowie Sp. z o.o.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH