Kujawsko-Pomorskie: pacjenci wnioskowali o najwyższe kwoty odszkodowania

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Gazeta Pomorska/rynekaptek.pl   02-05-2017, 15:19

Kujawsko-Pomorskie: pacjenci wnioskowali o najwyższe kwoty odszkodowania Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do wojewódzkiej komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych w Bydgoszczy, w okresie od stycznia 2012 r. do końca kwietnia br., wpłynęło blisko 379 wniosków. Dotyczyły głównie powikłań podczas zabiegów chirurgicznych oraz zakażeń szpitalnych.

Pacjent lub jego spadkobiercy, decydując się na złożenie wniosku do komisji, muszą podać wysokość odszkodowania. W przypadku zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia maksymalna wysokość świadczenia (odszkodowania i zadośćuczynienia) wynosi 100 tys. zł, a w razie śmierci pacjenta - 300 tys. zł. Gdy poszkodowany lub jego bliscy domagają się większych sum, muszą iść do sądu - czytamy na stronie Gazety Pomorskiej.

Jak się dowiedziała gazeta, w ciągu 5 lat - od roku 2012 - najwięcej takich wniosków było w roku 2015 (90), a najmniej (35) w pierwszym roku działania komisji. 86 spraw odrzucono, więc komisja zajęła się 293 pozostałymi. Wnioskodawcy najczęściej wskazywali najwyższe kwoty przewidziane ustawą.

Jednak - jak pisze GP - nie brakowało doniesień o odszkodowaniach w wysokości kilkuset złotych za uszczerbek na zdrowiu i kilku tysięcy za śmierć. Nieprzyjęcie proponowanej przez lecznicę kwoty skazuje pacjenta lub innego wnioskodawcę na drogę sądową.

W 2016 r. Ministerstwo Zdrowia informowało o planach wprowadzenia zmian w prawie, których celem było skrócenie czasu oczekiwania na rekompensatę i urealnienie kwot. Resort zdrowia ma gotowy projekt, ale na razie leży on w ministerialnej zamrażarce.

Więcej: www.pomorska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH