Leczenie cukrzycy: pełnoletni tracą refundację

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/rynekaptek.pl   03-12-2009, 10:04

Leczenie cukrzycy: pełnoletni tracą refundację Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Osoby chore na cukrzycę, które kończą 18 lat, tracą prawo do częściowej refundacji z NFZ zestawów infuzyjnych do pomp insulinowych.

Od początku tego roku, dzięki wprowadzonym przez resort zdrowia zmianom na listach refundacyjnych, dzieci i młodzież do osiągnięcia pełnoletniości, którzy są obciążeni cukrzycą insulinozależną z różnymi rodzajami powikłań, mogą korzystać z pomp insulinowych z comiesięcznym zestawem infuzyjnym refundowanym przez NFZ.

Jednak z ukończeniem 18. roku życia, osoby te tracą uprawnienia do częściowej (300 zł) refundacji zestawu. W takiej sytuacji, aby z niego korzystać, muszą miesięcznie wydać z własnych środków 600 zł. Tracą też prawo do otrzymania samej pompy o wartości około 10 tys. zł.

- Część tych osób nie stać na zapłacenie za pompę oraz osprzęt do niej. Wobec braku dofinansowania rodziny często oddają pompy, które wcześniej otrzymały - mówi Andrzej Bauman, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków (PSD).

Krystyna Kozłowska, rzecznik praw pacjenta, zwróciła się w tej sprawie do ministra zdrowia. Apeluje o zmianę obowiązujących przepisów. W jej ocenie czas dofinansowania wyposażenia w pompy i zestawy infuzyjne powinien być wydłużony do 26. roku życia, pod warunkiem kontynuowania nauki. Jak na razie resort zdrowia nie odpowiedział na propozycję rzecznika.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH