Lek Baraclude wyróżniony w konkursie "Innowacyjne leki”

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PP/rynekaptek.pl   22-12-2009, 10:50

Lek Baraclude wyróżniony w konkursie "Innowacyjne leki” Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Lek Baraclude (entekawir) firmy Bristol-Myers Squibb otrzymał wyróżnienie w konkursie "Innowacje dla zdrowia"; w kategorii "Innowacyjne leki";.

Organizatorem konkursu jest Grupa Robocza na Rzecz Innowacji w Opiece Zdrowotnej, skupiająca naukowców, ekspertów ds. zdrowia publicznego, przedstawicieli publicznej i prywatnej służby zdrowia, a także reprezentantów pacjentów i producentów nowoczesnych leków oraz aparatury medycznej.

Baraclude jest doustnym lekiem przeciwwirusowym stosowanym w leczeniu przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B. W krajach Unii Europejskiej wskazany jest do stosowania u chorych dorosłych, z wyrównaną czynnością wątroby i stwierdzoną czynną replikacją wirusa, stałym podwyższonym poziomem aminotransferaz we krwi (znacznik uszkodzenia wątroby) oraz oznakami uszkodzenia wątroby, potwierdzonymi wynikiem biopsji wątroby.

Lek stanowi efektywne narządzie w walce z wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Skutecznie obniża poziom wirusa HBV, dzięki czemu może skutecznie zapobiegać wystąpieniu groźnych konsekwencji WZW typu B, w tym marskości i raka wątroby, jednocześnie poprawiając jakość życia chorych.

Najlepsze rezultaty Baraclude daje w pierwszej linii leczenia, czyli u pacjentów, którzy nie byli wcześniej poddani terapii lekami przeciwwirusowymi w leczeniu WZW typu B. U takich pacjentów wirus HBV bardzo rzadko staje się oporny na działanie Baraclude. Stosowanie w leczeniu pierwszoliniowym jest zalecane w międzynarodowych i polskich wytycznych leczenia przewlekłego WZW typu B.

Zapalenie wątroby typu B jest chorobą zakaźną - to najczęstsza i zarazem najpoważniejsza forma zakażenia wątroby. Wirus HBV wywołujący WZW typu B przenosi się przez krew oraz płyny ustrojowe: na noworodka przez matkę podczas ciąży, przez bezpośredni kontakt z zakażoną krwią. Prawie 90% ludzi może nabyć odporność przeciwko wirusowi HBV i wyeliminować go ze swojego organizmu.

U pozostałych wirus pozostaje na stałe w organizmie i może wywołać przewlekłe zapalenie wątroby typu B. Nieleczone WZW typu B może doprowadzić do marskości, niewydol­ności i raka wątroby, a w rezul­tacie – do śmierci chorego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH