"Lek, wyrób medyczny czy suplement? Konsument tego nie odróżni"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   05-06-2017, 09:09

"Lek, wyrób medyczny czy suplement? Konsument tego nie odróżni" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Czasami niektóre suplementy diety są opatrzone informacją: "należy przyjmować pod kontrolą lekarza" - to tym bardziej budzi bardzo poważne wątpliwości, co do bezpieczeństwa stosowania - ocenia posłanka Małgorzata Niemczyk.

Posłanka Małgorzata Niemczyk wystosowała do ministra zdrowia kilka petycji dotyczących suplementów diety: regulacji prawnej, kontroli szkodliwości i bezpieczeństwa stosowania. Zwraca uwagę, że znajdujące się na rynku preparaty mogą być rejestrowane jako produkty lecznicze, inne jako suplementy diety, a jeszcze inne jako wyroby medyczne.

Co jest czym?
Przytacza ustawowe definicje wyrobu medycznego, produktu leczniczego i suplementu diety i zauważa, że mają wspólny mianownik: w każdej z definicji znajduje się wpływ danego produktu na procesy fizjologiczne organizmu człowieka.

- Jak konsument ma być w pełni świadomy, z którym z wyżej wymienionych ustawowo definicji wyrobu-produktu ma do czynienia? – pyta posłanka.

Jej zdaniem, odróżnienie wyrobu medycznego od suplementu diety, czy też produktu leczniczego wymaga od konsumenta określonej wiedzy i uwagi, a to z pewnością wpływa na wybieranie przez producentów takich, a nie innych sposobów oferowania ich produktów.

- Uważam, że w związku z powyższym i w ślad za raportem NIK rynek suplementów diety w Polsce jest bardzo niebezpieczny i naraża zdrowie i życie konsumentów w Polsce. Obowiązujące prawo żywnościowe wskazuje, że produkt, który ma właściwości produktu leczniczego w rozumieniu przepisów prawa farmaceutycznego nie może być kwalifikowany, jako suplement diety - dodaje.

Sugerowanie właściwości
Niemczyk przypomina, że producenci deklarują, iż określone suplementy diety wykazują różne oddziaływanie na nasze organizmy np.: wspomagają układ odpornościowy, pokarmowy, sercowo-naczyniowy, opóźniają procesy starzenia, wspomagają prawidłowy proces widzenia, wpływają na narządy ruchu i często również stosowana jest deklaracja, że wpływają korzystnie na organizm w stanach zwiększonego wysiłku fizycznego.

- Czasami niektóre suplementy diety są opatrzone informacją: "należy przyjmować pod kontrolą lekarza"- to tym bardziej budzi bardzo poważne wątpliwości, co do bezpieczeństwa stosowania - ocenia.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH