
Czasami niektóre suplementy diety są opatrzone informacją: "należy przyjmować pod kontrolą lekarza" - to tym bardziej budzi bardzo poważne wątpliwości, co do bezpieczeństwa stosowania - ocenia posłanka Małgorzata Niemczyk.
Posłanka Małgorzata Niemczyk wystosowała do ministra zdrowia kilka petycji dotyczących suplementów diety: regulacji prawnej, kontroli szkodliwości i bezpieczeństwa stosowania. Zwraca uwagę, że znajdujące się na rynku preparaty mogą być rejestrowane jako produkty lecznicze, inne jako suplementy diety, a jeszcze inne jako wyroby medyczne.
Co jest czym?
Przytacza ustawowe definicje wyrobu medycznego, produktu leczniczego i suplementu diety i zauważa, że mają wspólny mianownik: w każdej z definicji znajduje się wpływ danego produktu na procesy fizjologiczne organizmu człowieka.
- Jak konsument ma być w pełni świadomy, z którym z wyżej wymienionych ustawowo definicji wyrobu-produktu ma do czynienia? – pyta posłanka.
Jej zdaniem, odróżnienie wyrobu medycznego od suplementu diety, czy też produktu leczniczego wymaga od konsumenta określonej wiedzy i uwagi, a to z pewnością wpływa na wybieranie przez producentów takich, a nie innych sposobów oferowania ich produktów.
- Uważam, że w związku z powyższym i w ślad za raportem NIK rynek suplementów diety w Polsce jest bardzo niebezpieczny i naraża zdrowie i życie konsumentów w Polsce. Obowiązujące prawo żywnościowe wskazuje, że produkt, który ma właściwości produktu leczniczego w rozumieniu przepisów prawa farmaceutycznego nie może być kwalifikowany, jako suplement diety - dodaje.
Sugerowanie właściwości
Niemczyk przypomina, że producenci deklarują, iż określone suplementy diety wykazują różne oddziaływanie na nasze organizmy np.: wspomagają układ odpornościowy, pokarmowy, sercowo-naczyniowy, opóźniają procesy starzenia, wspomagają prawidłowy proces widzenia, wpływają na narządy ruchu i często również stosowana jest deklaracja, że wpływają korzystnie na organizm w stanach zwiększonego wysiłku fizycznego.
- Czasami niektóre suplementy diety są opatrzone informacją: "należy przyjmować pod kontrolą lekarza"- to tym bardziej budzi bardzo poważne wątpliwości, co do bezpieczeństwa stosowania - ocenia.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych