Lekarz: miesiączka to zło, z którym ginekolodzy próbują walczyć

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Marzena Sygut/ rynekaptek.pl   14-07-2017, 08:03

Lekarz: miesiączka to zło, z którym ginekolodzy próbują walczyć Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Tylko mniej więcej jedna trzecia kobiet chce miesiączkować co miesiąc. Z kolei wskaźnik dotyczący liczby kobiet, które w ogóle nie chcą miesiączkować, jest dość wysoki i dotyczy ok. 33 proc. dojrzałych płciowo, regularnie miesiączkujących kobiet.

23 czerwca br. w porannym programie TVP dr Tomasz Zając, znany ginekolog, obalając popularne mity na temat miesiączki, powiedział coś, co spowodowało, że na lekarza wylała się fala hejtu. "Jestem wrogiem miesiączki. Kobieta bez miesiączki jest kobietą luksusową i na to zasługuje" -  te słowa padły na antenie.

Zbyt zwięzły komunikat
Ginekolog wyjaśnił również, że mitem jest to, że trzeba miesiączkować. Ekspert podkreślił, że trzeba mieć hormony płciowe, a miesiączka nie jest konieczna.

Dodał też, że jeszcze w "XIX wieku kobiety rodziły szesnaścioro, dwadzieścioro dzieci, były cały czas w ciąży i nie miały miesiączek". - Ze względu na emancypację, kontrolę urodzeń, miesiączki się pojawiły, jest mniej porodów. To zło, z którym ginekolodzy próbują walczyć. Jest wiele sposobów, by pozbyć się miesiączek - mówił.

Po fali oburzenia ze strony kobiet doktor Zając opublikował w medium społecznościowym obszerne oświadczenie. Czytamy w nim, że: "tempo porannych rozmów czasem prowadzi do nadmiernych skrótów myślowych, które w tej rozmowie również i ja zastosowałem, narażając się na niezrozumienie moich intencji i faktów medycznych, które chciałem w niej przekazać."

Dodał też, że "tak zwane okresy bezmiesiączkowe w życiu kobiety są dla niej bardzo korzystne. Panie, które miały długotrwałe i wielokrotne przerwy w miesiączkowaniu (np. przebyły trzy lub cztery ciąże i długo karmiły piersią) rzadziej zapadają na raka trzonu macicy i raka jajnika. W XIX wieku kobiety rodziły 15-20 razy, miały więc zaledwie kilka, może kilkanaście miesiączek w swoim życiu. Żyjemy w czasach, w których niemożliwe jest, aby kobieta rodziła tyle razy i żeby w ten sposób miała długie okresy bezmiesiączkowe. Jestem przeciwny nadmiernej ilości porodów, ponieważ każda ciąża i poród jest olbrzymim wysiłkiem dla kobiecego organizmu, a wraz z ilością porodów, rośnie ryzyko powikłań. Bezpieczniej jest uzyskać okresy bezmiesiączkowe innymi sposobami".

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH