Lekarz: miesiączka to zło, z którym ginekolodzy próbują walczyć

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Marzena Sygut/ rynekaptek.pl   14-07-2017, 08:03

Lekarz: miesiączka to zło, z którym ginekolodzy próbują walczyć Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Tylko mniej więcej jedna trzecia kobiet chce miesiączkować co miesiąc. Z kolei wskaźnik dotyczący liczby kobiet, które w ogóle nie chcą miesiączkować, jest dość wysoki i dotyczy ok. 33 proc. dojrzałych płciowo, regularnie miesiączkujących kobiet.

Ginekolodzy myślą podobnie
Okazuje się, że doktor Zając nie jest w swym myśleniu odosobniony. Podobne poglądy mają też inni eksperci.

Prof. Dębski zaznacza np., że wskaźnik dotyczący liczby kobiet, które w ogóle nie chcą miesiączkować, jest dość wysoki i dotyczy ok. 33 proc. dojrzałych płciowo, regularnie miesiączkujących kobiet. Dlatego też, jak wyjaśnia, możliwość eliminacji miesiączki, jaką daje w obecnych czasach medycyna, może być dla tych pań sytuacją z wyboru.

Podkreśla również, że taki trend obserwowany jest obecnie na świecie, a jeśli chodzi o Polskę, to zainteresowanie brakiem miesiączki jest na podobnym poziomie w dużych aglomeracjach miejskich, zwłaszcza w Warszawie.

Z kolei ginekolog, dr Grzegorz Południewski dodaje, że pogląd, który przedstawił na antenie dr Zając, nie jest niczym nowym.

- Hipoteza mówiąca o tym, że kobiety nie potrzebuje miesiączki, pojawiła się około 20 lat temu w USA i stamtąd przeniosła się na inne kraje, zwłaszcza anglosaskie. Rzeczywiście, my jako gatunek ludzki jesteśmy przyzwyczajeni do miesiączkowania dopiero od jakiś 100-150 lat. Kobiety we wcześniejszym okresie z racji dużej dzietności tak często nie miesiączkowały,  jak to się dzieje obecnie - podkreślił dr Południewski.

Dodał, że sama miesiączka nic takiego szczególnego organizmowi nie daje. Jest tylko punktem startowym, pokazującym że pojawiła się płodność. Jeżeli sytuację mamy opanowaną, co prawda sztucznie, to ta miesiączka nie jest do niczego potrzebna organizmowi. - Może poza jednym: okres tylko utwierdza kobietę, że nie jest w ciąży - podkreśla dr Południewski.

Medycyna rozwiązuje problem
Prof. Dębski zwraca uwagę na to, iż jest wiele sytuacji, w których lepiej, żeby kobieta nie miała miesiączki. Są to np. stany bolesnego miesiączkowania czy też sytuacje, gdy u pań występuje endometrioza. Jednak, jak zaznacza, są też kobiety, które są aktywne fizycznie, chodzą na fitness, pływają, jeżdżą konno. Tej grupie miesiączka w życiu przeszkadza.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH