Lekarz nie może udzielić teleporady seniorowi? PZ: to niekonstytucyjne

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: FPZ/ rynekaptek.pl   16-02-2021, 17:02

Lekarz nie może udzielić teleporady seniorowi? PZ: to niekonstytucyjne Dwie grupy pacjentów do lekarza tylko osobiście? To nie jest konstytucyjne - oceniają lekarze POZ Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Łamanie Konstytucji RP, niezgodność z ustawą o zawodzie lekarza, ograniczanie dostępu do świadczeń, spowodowanie pogorszenia stanu zdrowia dzieci i seniorów - tak ocenia Porozumienie Zielonogórskie zmiany zasad udzielania teleporad w POZ.

Federacja argumentuje, że teleporada to świadczenie gwarantowane, nie można więc poprzez określanie standardu ograniczać dostępu do takich świadczeń. Ponadto jest ona podstawową metodą postępowania z pacjentem z podejrzeniem COVID-19 i potem monitorowania jego stanu.

- W sytuacji przyjęcia rozwiązania zakazującego teleporad u dzieci i seniorów należałoby zakazać również opieki nad pacjentami z COVID-19, w tym Domowej Opieki Medycznej. Trzeba wszak konsekwencji, skoro teleporada nie jest dopuszczalna dla tych grup to w każdym przypadku, również w AOS, nocnej i świątecznej pomocy oraz pomocy udzielanej przez ratownictwo medyczne – każde zgłoszenie powinno kończyć się wyjazdem do pacjenta, skoro porada telefoniczna nie jest właściwa dla tych grup pacjentów - dodaje Tomasz Zieliński.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH