Lewiatan: rekomendacje, które pomogą wyjść z kryzysu

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Konfederacja Lewiatan/ rynekaptek.pl   21-10-2020, 08:01

Lewiatan: rekomendacje, które pomogą wyjść z kryzysu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W rekomendacja walki z COVID-19 Konfederacja Lewiatan postuluje odstąpienie od wprowadzonych na etapie prac w sejmowej Komisji Zdrowia zmian w projekcie ustawy o zawodzie farmaceuty, umożliwiających urzędnikom uznaniowe zamknięcie aptek.

Konfederacja Lewiatan przedstawiła 10 postulatów, których wdrożenie pomoże usprawnić funkcjonowanie służb sanitarnych, zwiększyć wydolność opieki zdrowotnej, poprawić skuteczność profilaktyki zakażeń, przeprowadzać więcej testów na obecność koronawirusa.

"Gospodarce i przedsiębiorstwom pomoże przygotowanie pakietów pomocowych dla wybranych branż, które drugiej fali pandemii mogą nie przetrwać, rezygnacja z wprowadzania nowych podatków, opłat administracyjnych dla przedsiębiorców, rozszerzenia oskładkowania umów zleceń oraz obniżenie podatków zniechęcających do inwestowania, a także   wstrzymanie prac nad przepisami, które obciążą firmy nowymi obowiązkami" - czytamy w apelu.

Organizacja postuluje m.in. zapewnienie funkcjonowania gospodarki, zwłaszcza w obszarach kluczowych dla bezpieczeństwa obywateli i zaopatrzenia w niezbędne środki ochrony, lekarstwa, kosmetyki i żywność.

"Należy za wszelką cenę utrzymać możliwość niezakłóconego zbędnymi obostrzeniami funkcjonowania jak największej liczby firm i instytucji. System gospodarczy, to system zaspokajania potrzeb obywateli dlatego ograniczenie możliwości działania gospodarki i poszczególnych podmiotów odbije się negatywnie na poziomie zaspokojenia tych potrzeb" - dodaje Lewiatan.

W związku z tym rekomenduje m.in.:

• wspólnie z ekspertami i przedstawicielami branż zrewidowanie obecnie obowiązujących obostrzeń, a w przypadku wprowadzenia kolejnych regulacji zadbania o rzetelne, oparte na dowodach uzasadnienie powodów i praktycznych możliwości ich stosowania;

• odstąpienie od wprowadzonych na etapie prac w sejmowej Komisji Zdrowia zmian w projekcie ustawy o zawodzie farmaceuty, umożliwiających urzędnikom uznaniowe zamknięcie każdej apteki i punktu aptecznego w Polsce, bez odpowiedniej procedury odwoławczej;

• utrzymanie ciągłości produkcji w przemyśle, ponieważ ewentualne zamknięcie, któregokolwiek ze składników łańcucha dostaw wstrzyma możliwość funkcjonowania pozostałych.

Więcej: http://konfederacjalewiatan.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH