Lewica chce produkcji szczepionki w Polsce. Na licencji przymusowej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   02-02-2021, 14:03

Lewica chce produkcji szczepionki w Polsce. Na licencji przymusowej Zarówno naukowcy, jak i polscy producenci leków są zgodni - jesteśmy w stanie w Polsce produkować szczepionkę - twierdzi posłanka Lewicy Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

W Polsce można produkować szczepionkę na Covid-19 - podkreśla Lewica i uruchomia internetową petycję do premiera Mateusza Morawieckiego, by podjął kroki w celu uzyskania licencji przymusowej na produkcję szczepionki firmy Moderna.

Prawo własności przemysłowej stanowi, że Urząd Patentowy może udzielić zezwolenia na korzystanie z opatentowanego wynalazku innej osoby (licencja przymusowa) m.in. gdy "jest to konieczne do zapobieżenia lub usunięcia stanu zagrożenia bezpieczeństwa państwa, w szczególności w dziedzinie obronności, porządku publicznego, ochrony życia i zdrowia ludzkiego oraz ochrony środowiska naturalnego".

- Dzisiaj zaczynamy zbierać podpisy pod petycją do premiera, żeby nie bał się w rozmowach z korporacjami, żeby nie bał się wielkich korporacji farmaceutycznych i żeby wymusił produkcję szczepionek w Polsce - powiedziała wiceszefowa klubu Lewicy Marcelina Zawisza.

Petycję do premier w sprawie podjęcia kroków w celu uzyskania licencji na szczepionki firmy Moderna można podpisać pod adresem: https://www.polska-szczepionka.pl.

Autorzy wnioskują w niej do szefa rządu o zwrócenie się do "Urzędu Patentowego, aby zezwolił na korzystanie z opatentowanego wynalazku przedsiębiorstwa ModernaTX, Inc. w postaci szczepionki mRNA-1273 przeciwko COVID-19". Apelują także o podjęcie kroków, by "wyłonić krajowego producenta zdolnego wykorzystać taką licencję lub podjąć produkcję na bazie decyzji wydanej" na podstawie przepisu Prawa własności przemysłowej mówiącego, że nie narusza się patentu przez "korzystanie z wynalazku dla celów państwowych w niezbędnym wymiarze, bez prawa wyłączności, jeżeli jest to konieczne do zapobieżenia lub usunięcia stanu zagrożenia ważnych interesów państwa, w szczególności w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego".

Posłanka Zawisza podkreślała, że nie może być tak, że w kwestii dostawy szczepionki Polska jest zależna od wielkich korporacji i wahnięć na rynku światowym.

- Zarówno naukowcy, jak i polscy producenci leków są zgodni - jesteśmy w stanie w Polsce produkować szczepionkę, jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwo naszym obywatelom i obywatelkom, jesteśmy w stanie produkować szczepionki nowej generacji, konfekcjonować je w polskich fabrykach albo produkować od początku do końca szczepionki starej generacji - powiedziała Zawisza.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH