Lewica chce produkcji szczepionki w Polsce. Na licencji przymusowej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   02-02-2021, 14:03

Lewica chce produkcji szczepionki w Polsce. Na licencji przymusowej Zarówno naukowcy, jak i polscy producenci leków są zgodni - jesteśmy w stanie w Polsce produkować szczepionkę - twierdzi posłanka Lewicy Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

W Polsce można produkować szczepionkę na Covid-19 - podkreśla Lewica i uruchomia internetową petycję do premiera Mateusza Morawieckiego, by podjął kroki w celu uzyskania licencji przymusowej na produkcję szczepionki firmy Moderna.

Przytoczyła też opinie firm farmaceutycznych, że produkcja nie będzie prosta i od trzech do dziewięciu miesięcy będzie trwało przygotowanie linii produkcyjnej. - Ale wiemy już dzisiaj, że ten wirus zostanie z nami na dłużej. Wiemy już dzisiaj, że te szczepionki będą nam potrzebne również później - podkreśliła posłanka Lewicy.

Według niej, "rząd PiS, który tyle mówi o polskim przemyśle, o wspieraniu polskiego przemysłu, o budowaniu polskiego przemysłu, nie kiwnął palcem od początku pandemii, żeby wzmacniać polski przemysł farmaceutyczny i zapewniać nam bezpieczeństwo".

Posłanka Anna Maria Żukowska przywołała przykłady z innych państw m.in. Kanady, które stosują zasady przymusowej licencji. - Tak było w przypadku zagrożenia wąglikiem w Stanach Zjednoczonych, kiedy również zmuszono firmę Bayer do tego, żeby obniżyła ceny leków grożąc, że zastosuje się mechanizm przymusowej licencji - dodała.

Żukowska stwierdziła, że "przymusowa licencja" to "likwidacja przywileju", który w latach 90. wywalczyli sobie giganci farmaceutyczni "głównie na gruncie, co jest haniebne, światowej epidemii AIDS, żeby licencja trwała 20 lat na produkcję leku oryginalnego". Dodała, że po dwóch dekadach można wyprodukować leki generyczne nie płacąc za licencję.

Posłanka Lewicy przywołując art. 82 Prawa własności patentowej podkreślała, że są rozwiązania, które powodują przekazanie licencji innym firmom w przypadku zagrożenia epidemicznego czy pandemicznego. - Jest to całkowicie legalne w świetle prawa międzynarodowego, jak i polskich przepisów - zaznaczyła Żukowska.

Zawisza poinformowała, że za około dwa tygodnie Lewica przekaże petycję wraz z podpisami premierowi Morawieckiemu.

Grzegorz Bruszewski, PAP

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH