Liczba państw chętnych gościć u siebie EMA rośnie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: IAR, LJ/ rynekaptek.pl   22-03-2017, 12:04

Liczba państw chętnych gościć u siebie EMA rośnie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Finlandia włącza się do rywalizacji o nową lokalizację siedziby Europejskiej Agencji Leków (EMA). Jej biuro zostanie w Londynie zamknięte w związku z Brexitem. O siedzibę EMA walczy już 20 państw, w tym Polska.

W Polsce są rozpatrywane dwie lokalizacje - Katowice i Warszawa. Żeby jednak tak się stało, nasz kraj musi pokonać propozycje m.in. Danii, Szwecji, Hiszpanii, Francji, Włoch, Irlandii i Portugalii.

Starania naszego kraju w rywalizacji o ustanowienie siedziby EMA w Polsce potwierdził wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda, podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach (9-10 marca).

Europejska Agencja Leków jest jedną z największych instytucji unijnych, zaraz po siedzibach centralnych organów Unii Europejskiej w Brukseli, Strasburgu, Luksemburgu, czy Frankfurcie.

Kraj, który stanie się nową siedzibą EMA, przejmie również około 900 wykwalifikowanych pracowników, którzy są tam, obecnie zatrudnieni. Głównym zadaniem Agencji jest miedzy innymi nadzór i ocena leków dopuszczanych do obrotu w państwach Unii. EMA wydaje również opinie i rekomendacje dotyczące eksperymentalnych leków.

Więcej: IAR

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH