
Liderem Nauk Farmaceutycznych IV edycji konkursu została dr Berenika Szczęśniak-Sięga. Zdaniem jury, wybór zwycięskiej rozprawy doktorskiej nie był prosty, gdyż wszystkie reprezentowały najwyższy poziom naukowy.
Dr Szczęśniak-Sięga została doceniona dzięki pracy doktorskiej pt. „Synteza i właściwości nowych pochodnych 1,2 benzotiazyny jako potencjalnych leków wielocelowych o działaniu chemoprewencyjnym i przeciwbólowym”, którą obroniła na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
Drugie miejsce przyznano dr Emilii Sokołowskiej z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, za pracę „Farmakologiczne badania zmodyfikowanych kationowo polimerów dekstranowych przywracających prawidłową krzepliwość krwi po podaniu heparyny niefrakcjonalnej szczurom i myszom”.
Z kolei trzecią nagrodę otrzymał dr Łukasz Kubik za rozprawę pt. „Modelowanie zależności pomiędzy strukturą i retencją chromotograficzną związków dysocjujących”.
Uczelnie Medyczne, w których powstały wyróżnione prace, otrzymały medale Scientia Nobilitat.
Wzrasta również ilość prac nominowanych przez Rady Wydziałów Farmaceutycznych. Według prof. Janusza Pluty, przewodniczącego Komisji Konkursowej i prezesa Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, świadczy to o tym, że konkurs się przyjął i ma już swoją markę.
Jakie były zasady?
Każdy wydział farmaceutyczny mógł zgłosić do konkursu dwie najlepsze prace doktorskie, które zostały obronione w latach kalendarzowych 2016 i 2017. Dodatkowo prace musiały spełniać kryterium praktycznego zastosowania wyników.
Inicjatorzy konkursu podkreślają, że współpraca środowiska akademickiego i przemysłu jest kluczem do sukcesu polskiej farmacji. W związku z tym doceniany jest świadomy wybór problemu badawczego:
- Konkurs pozwala coraz bardziej zbliżyć przemysł farmaceutyczny i badania naukowe prowadzone na polskich uczelniach. Jest to bardzo dobry punkt wyjścia do dalszej współpracy i budowania innowacyjnego sektora farmaceutyczno-medycznego - mówi Renata Pawlak – Morka, dyrektor w Gedeon Richter.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych