Lider Nauk Farmaceutycznych: zwyciężcy IV edycji

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MMX/rynekaptek.pl   26-05-2017, 14:03

Lider Nauk Farmaceutycznych: zwyciężcy IV edycji Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Liderem Nauk Farmaceutycznych IV edycji konkursu została dr Berenika Szczęśniak-Sięga. Zdaniem jury, wybór zwycięskiej rozprawy doktorskiej nie był prosty, gdyż wszystkie reprezentowały najwyższy poziom naukowy.

Dr Szczęśniak-Sięga została doceniona dzięki pracy doktorskiej pt. „Synteza i właściwości nowych pochodnych 1,2 benzotiazyny jako potencjalnych leków wielocelowych o działaniu chemoprewencyjnym i przeciwbólowym”, którą obroniła na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Drugie miejsce przyznano dr Emilii Sokołowskiej z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, za pracę „Farmakologiczne badania zmodyfikowanych kationowo polimerów dekstranowych przywracających prawidłową krzepliwość krwi po podaniu heparyny niefrakcjonalnej szczurom i myszom”.

Z kolei trzecią nagrodę otrzymał dr Łukasz Kubik za rozprawę pt. „Modelowanie zależności pomiędzy strukturą i retencją chromotograficzną związków dysocjujących”.

Uczelnie Medyczne, w których powstały wyróżnione prace, otrzymały medale Scientia Nobilitat.

Wzrasta również ilość prac nominowanych przez Rady Wydziałów Farmaceutycznych. Według prof. Janusza Pluty, przewodniczącego Komisji Konkursowej i prezesa Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, świadczy to o tym, że konkurs się przyjął i ma już swoją markę.

Jakie były zasady?

Każdy wydział farmaceutyczny mógł zgłosić do konkursu dwie najlepsze prace doktorskie, które zostały obronione w latach kalendarzowych 2016 i 2017. Dodatkowo prace musiały spełniać kryterium praktycznego zastosowania wyników.

Inicjatorzy konkursu podkreślają, że współpraca środowiska akademickiego i przemysłu jest kluczem do sukcesu polskiej farmacji. W związku z tym doceniany jest świadomy wybór problemu badawczego:

- Konkurs pozwala coraz bardziej zbliżyć przemysł farmaceutyczny i badania naukowe prowadzone na polskich uczelniach. Jest to bardzo dobry punkt wyjścia do dalszej współpracy i budowania innowacyjnego sektora farmaceutyczno-medycznego - mówi Renata Pawlak – Morka, dyrektor w Gedeon Richter.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH