
Do 2013 r. w Łódzkim Technoparku - Regionalnym Parku Naukowo-Technologicznym powstanie kompleks biurowo-laboratoryjny Bionanopark. W poniedziałek (28 marca) odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycję.
Nowy kompleks został nazwany Bionanoparkiem ze względu na profil badań, jakie będą w nim prowadzone. Znajdą się w nim dwa duże laboratoria: Biotechnologii Przemysłowej oraz Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej.
Naukowcy z łódzkich uczelni będą badać w nich m.in. wpływ najnowszych materiałów wykorzystujących nanotechnologię (produkty przemysłowe, produkty medyczne, odzież, kosmetyki) na ludzkie zdrowie. Z ich usług będą mogły korzystać firmy z branż: farmaceutycznej, kosmetycznej, medycznej, wojskowej, chemicznej, spożywczej czy energetycznej.
Ogólna wartość budowy Bionanoparku to ponad 76 mln zł; największą kwotę pochłonie wyposażenie go w specjalistyczne urządzenia. 53 mln zł na inwestycje pochodzi z UE, pozostała kwota - z budżetów miasta i województwa.
W Bionanoparku znajdzie swoją docelową siedzibę pierwsza w Polsce Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych, która już działa Technoparku. W pracowni możliwe jest tworzenie m.in. trójwymiarowych modeli anatomicznych kości, na podstawie zdjęć tomografii komputerowej.
Technopark Łódź istnieje od 2007 roku. Największym jego udziałowcem jest gmina Łódź, a współudziałowcami są: Urząd Marszałkowski, Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka i Uniwersytet Medyczny.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych