Łódź: powstaje fabryka wytwarzająca medyczną marihuanę

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   27-01-2021, 08:31

Łódź: powstaje fabryka wytwarzająca medyczną marihuanę Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Polski eksporter medycznej marihuany CanPoland S.A. rozpoczął proces uruchamiania w Łodzi własnego zakładu wytwarzającego surowiec farmaceutyczny na bazie konopi innych niż włókniste. Linia produkcyjna ma być instalowana w marcu.

Spółka CanPoland S.A. to firma dysponująca zezwoleniami na obrót w Polsce oraz na sprzedaż odbiorcom zagranicznym produktów leczniczych na bazie konopi indyjskich, czyli tzw. medycznej marihuany. Obecnie celem strategicznym firmy jest wytwarzanie we własnym zakładzie produkcyjnym medycznej marihuany, która od 2017 roku jest w Polsce legalna.

Firma zaprojektowała i kończy przygotowanie hybrydowej maszyny do wytwarzania medycznej marihuany. Ma podpisane trzy umowy dostaw surowca z Unii Europejskiej, Kanady i Afryki. Linia produkcyjna ma być instalowana w marcu.

- Obecnie jesteśmy w fazie testów. Projektowana była przez rok i do tej pory wartość naszych inwestycji w maszyny wyniosła około 3 mln zł. Te nakłady nam się zwracają, bo dzięki zastosowanym innowacjom w ramach jednego ciągu technologicznego będziemy w stanie produkować surowce nie tylko z kwiatów, ale także w formie olejów - powiedział prezes zarządu i współzałożyciel CanPoland S.A. Bartłomiej Wasilewski na konferencji w Urzędzie Miasta Łodzi.

Obecnie CanPoland zatrudnia w Łodzi około 30 osób, ale w związku z planowanym rozwojem firmy chce w najbliższym czasie przyjąć 70 nowych pracowników. Mniejszościowym akcjonariuszem przedsiębiorstwa jest spółka TT Pharma należąca do Grupy Pelion. CanPoland planuje pozyskanie dodatkowego finansowania na realizację swoich planów - najpierw w formie crowdfundingu inwestycyjnego, a później przez emisję akcji na New Connect GPW.

Agnieszka Grzelak-Michałowska, PAP

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH