Ludzie leki kupują, potem miasto płaci za ich utylizację

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Radio Opole, MZ/rynekaptek.pl   19-05-2017, 12:44

Ludzie leki kupują, potem miasto płaci za ich utylizację Gmina Strzelce Opolskie zapłaciła w jednym miesiącu za utylizację leków ok. tysiąca złotych

Mieszkańcy Strzelec Opolskich każdego miesiąca wyrzucają ponad sto kilogramów przeterminowanych preparatów do specjalnych pojemników. Za ich utylizację od dwóch lat płaci samorząd miejski.

- Trend gromadzenia bardzo dużej ilości leków w specjalnych pojemnikach w aptekach i w naszym urzędzie utrzymuje się od dwóch lat. Miesiąc w miesiąc jest to ok. 100 kilogramów - mówi Małgorzata Kornaga z urzędu miejskiego w Strzelcach Opolskich.

- Za ostatnią fakturę, za kwiecień, zapłaciliśmy ok. tysiąca złotych - dodaje.

Na terenie gminy jest 7 punktów, w których można wyrzucić stare leki. Znajdują się one w aptekach oraz w ratuszu.

Przypominamy, że przeterminowane lub nieużywane leki sklasyfikowane są jako tzw. odpady niebezpieczne.

Zgodnie informacją podaną na stronie ministerstwa zdrowia, "odpadów lekowych nie wolno traktować tak samo, jak innych odpadów powstających w gospodarstwach domowych. Obowiązek ich selektywnej zbiórki poprzez tzw. punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych spoczywa na wszystkich gminach".

Z kolei apteki i punkty apteczne uczestniczą w zbiórkach przeterminowanych leków dobrowolnie. Mogą zgłosić taką wolę do odpowiedniego urzędu gminy, który zapewnia regularny wywóz i utylizację leków zgodnie z ustawą o odpadach.

Więcej: www.radio.opole.pl/www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH