Mabion otrzymał przelew w ramach kontraktu z Novavax na produkcję szczepionki na COVID-19

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Money   26-03-2021, 13:37

Mabion otrzymał przelew w ramach kontraktu z Novavax na produkcję szczepionki na COVID-19 Pieniądze Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Firma Mabion S.A poinformowała, że prace nad "polską szczepionką" na Covid-19, stworzoną przez Novavax idą zgodnie z planem. Właśnie na konto Mabion wpłynęła pierwsza transza w ramach kontraktu.

  • Na konto Mabion S.A wpłynęły już pierwsze pieniądze w ramach współpracy z firmą Novavax dotyczącej "polskiej szczepionki" na Covid
  • Firma Mabion nie ujawnia szczegółów zamówienia i kwoty, jaka wpłynęła na jej konto. Pomimo braku tych informacji notowania giełdowe firmy wystrzeliły
  • W przypadku kontynuacji współpracy produkcyjnej, Mabion może zostać włączony w łańcuch produkcyjny szczepionki amerykańskiego koncernu

 

Po otwarciu sesji na giełdzie w Warszawie notowania akcji Mabionu skoczyły z 80 do 94 zł. Godzinę później kurs spadł nieco poniżej 90 zł, co jednak nadal przekłada się na ponad 10 proc. wzrost.

Na początku marca firma Mabion podpisała umowę z amerykańską spółką Novavax na współpracę przy rozwoju i produkcji szczepionki opracowanej w USA na COVID-19. Teraz Zarząd polskiej spółki zakomunikował, że otrzymał od Novavax pierwszą płatność w ramach realizacji zamówienia złożonego na podstawie zawartej umowy ramowej – poinformował Money.

Pierwsza transza już wpłynęła

Jednocześnie firma Mabion nie ujawniła szczegółów zamówienia i kwoty, jaka wpłynęła na jej konto. Fakt, że współpraca ma już pierwsze realne efekty błyskawicznie wpłynęła na inwestorów giełdowych. Decyzje te z kolei potwierdzają, że jest to istotna informacja.

Umowa ramowa, pomiędzy Mabion a Novavax na podstawie której polska spółka podejmie działania związane z "transferem technologii procesu produkcyjnego antygenu kandydata na szczepionkę na COVID-19 o roboczej nazwie NVX-CoV2373 oraz przeprowadzi w zakładzie próby techniczne procesu w skali komercyjnej" została zawarta w dniu 3 marca. Obowiązuje do 31 grudnia 2023 roku.

W przypadku kontynuacji współpracy produkcyjnej, Mabion może zostać włączony w łańcuch produkcyjny szczepionki amerykańskiego koncernu.

Jak zadeklarował koncern jej szczepionka jest skuteczna w 96 proc. w zapobieganiu chorobie, wywołanej przez oryginalną wersję koronawirusa.

Obecny ruch na akcjach przekłada się na wzrost wartości całej spółki o ponad 100 mln zł. Biznes Mabionu wyceniany jest przez inwestorów na ok. 1,2 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH