Małopolska: 5 tys. bezpłatnych szczepionek przeciwko pneumokokom

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   27-07-2017, 08:24

Małopolska: 5 tys. bezpłatnych szczepionek przeciwko pneumokokom Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W tym roku samorząd Małopolski przeznaczył na szczepionki przeciwko pneumokokom 900 tys. zł. Na dzieci czeka więc 5 tys. bezpłatnych szczepionek.

Program realizowany przez Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie potrwa do końca grudnia tego roku.

Zakażenie bakterią pneumokoka jest przyczyną wielu groźnych chorób, w szczególności u dzieci. Co gorsze, pneumokoki mają dużą zdolność przełamywania naturalnych barier odpornościowych człowieka i w finale bardzo często doprowadzają do stanów zagrożenia życia. Aby lepiej chronić zdrowie i życie najmłodszych mieszkańców województwa, Małopolska już po raz czwarty realizuje program bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom, z których do końca grudnia będą mogły skorzystać maluchy do 3 roku życia.

- Realizowany przez Małopolskę program szczepienia przeciwko pneumokokom, wypełnia lukę w systemie świadczeń zdrowotnych i pozwala zaszczepić maluchy także tym rodzinom, których nie stać na drogie szczepionki dodatkowe - mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak.

W ramach programu, szpital zorganizuje kampanię informacyjno-edukacyjną m.in. w kinach, radiu i internecie. Przeprowadzi również szczepienia dla dzieci w żłobkach, klubach dziecięcych, placówkach opiekuńczo-wychowawczych i rodzinnych domach dziecka. Dodatkowo, dzięki współpracy województwa małopolskiego z jednostkami samorządu terytorialnego, przeprowadzona zostanie akcja bezpłatnych szczepień przeciwko zakażeniom pneumokokowym dla dzieci zameldowanych na terenie
8 powiatów.

Warto przypomnieć, że za sprawą rozporządzenia ministra zdrowia z listopada ubiegłego roku, szczepienia przeciwko zakażeniom pneumokokowym stały się obowiązkowe (bezpłatne). Dotyczy to jednak dzieci urodzonych po 31 grudnia 2016 roku, oznacza to, że dla dzieci, które urodziły się wcześniej, szczepienia pozostają płatne. Dzięki programowi profilaktycznemu Małopolski, wspomniana grupa dzieci będzie mogła z nich skorzystać za darmo.

Autorem i koordynatorem programu jest dr n. med. Hanna Czajka, uznany ekspert w dziedzinie szczepień ochronnych. Program realizowany jest przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego.

Więcej informacji na temat szczepień oraz kampanii można znaleźć na stronie:
www.profilaktykawmalopolsce.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH