Mapa wolnych terminów szczepień. System lepszy niż rządowy?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Rynek Zdrowia   12-05-2021, 07:24

Mapa wolnych terminów szczepień. System lepszy niż rządowy? Młody programista opracował system przeglądania wolnych miejsc i terminów na szczepienie covid-19 Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Mapka daje możliwość przeglądania wolnych miejsc na szczepienie, nawet jeśli chętnym udało się zarezerwować termin szczepienie w rządowym systemie.

Jeśli komuś zależy na czasie, może skorzystać z internetowej "mapy wolnych terminów szczepień".

Autorem mapki https://szczepienia.github.io jest 41-letni programista, używający na Twitterze avatara Krasnala Hałabały i nicku „krzyk”, zafascynowany programowaniem, grami oraz książkami sci-fi.

Mapka daje możliwość przeglądania wolnych miejsc, nawet jeśli chętnym udało się zarezerwować termin szczepienie w rządowym systemie. Weryfikacja terminu na podanej stronie, pozwala, w niektórych sytuacjach przesunąć szczepienie nawet na dzień, w którym poszukujemy zmiany.

Minusy rządowego systemu rejestracji

W celu sprawnej rejestracji na szczepienia, z czasem rząd uruchomił cztery kanały rejestracyjne: internetowe konto pacjenta, infolinię 989, zgłoszenie chęci zaszczepienia się SMS -owo pod numer 880 333 333 lub 664 908 556 albo telefonicznie, bezpośrednio w przychodni prowadzącej szczepienia.

Minusem dostępnych kanałów jest jednak brak możliwości weryfikacji terminów szczepień, bez utraty już zarezerwowanego. Tymczasem terminy często zwalniają się na bieżąco, w różnych punktach na mapie Polski, co pozwoliłoby osobom zainteresowanym znacznie przyspieszyć szczepienie.

Sytuacja uległa zmianie, gdy prawo do szczepień uzyskały młodsze roczniki. Wówczas to z prywatnej inicjatywy powstała wyszukiwarka wolnych terminów szczepień w całej Polsce działająca za pośrednictwem platformy GitHub. Platforma ta dedykowana jest programistom, umożliwiając im tworzenie własnych projektów za pomocą prostych narzędzi.

System nie dawał konstruktywnych rozwiązań
Twórca wyszukiwarki w odpowiedzi udzielonej Rynkowi Zdrowia wyjaśnił, że sam pomysł utworzenia wyszukiwarki pojawiał się stopniowo.

- Na początku, gdy umawiałem rodziców i teściów, brakowało mi informacji, w jakich miejscowościach są szczepionki (a brakowało terminów w miejscach zamieszkania). Próbowałem wpisywać z mapy, ale to trwało – wyjaśnia.

- Kolejny pomysł - tłumaczy - pojawił się, gdy część kolegów z pracy dostała skierowania, ale brakowało terminów więc umawiali się na późniejsze terminy.

Dodał: - Mało kto porywał się wówczas na anulowanie wizyty i sprawdzanie czy pojawiło się coś wcześniej (bo tak działa system rządowy - przyp. red.). Wtedy też zobaczyłem stronę vaccinespotter.org która rozwiązuje podobny problem, tylko, że w większej skali - dla USA.

Programista wyjaśnia, że korzysta dokładnie z tego samego „wejścia”, co strona e-rejestracji. Podkreśla też, że znalezienie wejścia do rządowej bazy z wolnymi miejscami szczepień nie stanowi żadnej trudności.

Jak skorzystać z mapki

„Mapka”, którą stworzył „Krasnal Hałabała” wskazuje punkty szczepień, w których pozostają wolne terminy, a także nazwę producenta szczepionki, którą można tam się zaszczepić. Zawarte na stronie dane aktualizowane są na bieżąco, co 10-20 minut.

Po wejściu na wyszukiwarkę ukazuje się nam mapa Polski z podziałem na województwa. Uzyskujemy też informację, że można skorzystać z mapy, aby uzyskać wcześniejszy termin, jeśli: „Masz babcię/dziadka/matkę/ojca/wujka/ ciocię która termin szczepienia ma ustalony na czerwiec? Albo jest wpisana/y "w zeszycie" w lokalnej przychodni?”

W tym celu wystarczy wybrać województwo na mapie i przejść do listy terminów z danego województwa. „Wyszukiwanie jest wykonywane na najbliższe 4 tygodnie dla konkretnego województwa (i dla poszczególnych miast wymienionych niżej). Jeśli nie ma terminów dla któregoś z niżej wymienionych miast tzn. że brak jest tam terminów na chwilę obecną” - czytamy na stronie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH