Marek Tomków obala mit o niekonstytucyjności AdA

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   08-05-2017, 09:21

Marek Tomków obala mit o niekonstytucyjności AdA Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Straszenie wzrostem cen jest najbardziej prymitywną metodą PR-owską, która miałaby jednoczyć przeciwników wprowadzanych zmian – uważa Marek Tomków, wiceprezes NRA, odnosząc się do uwag o niekonstytucyjności AdA.

Jak wskazał Marek Tomków w wywiadzie dla Rzeczpospolitej, leki nie mogą podrożeć, ponieważ ta regulacja dotyczy tylko nowych aptek, a 14,5 tysiąca istniejących obecnie nadal będzie funkcjonować i ze sobą konkurować.

- Te same organizacje, które dziś straszą wzrostem cen, niekonstytucyjnością czy naruszeniem swobody działalności gospodarczej, sześć lat temu straszyły tym samym przed wprowadzeniem ustawy refundacyjnej – powiedział.

Dodał, że argumenty wskazujące, iż nowelizacja prawa farmaceutycznego zwana „Apteką dla aptekarza" jest niekonstytucyjna, zostały już wielokrotnie obalone między innymi przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości:

- Kilka krajów, w tym m.in. Niemcy i Włochy, skutecznie obroniło ideę „Apteki dla aptekarza". Trybunał jednoznacznie stwierdził, że to regulacja korzystna przede wszystkim dla pacjentów.

Prowadzący rozmowę przywołał wyrok Trybunału Konstytucyjnego K 4/92 z 20 sierpnia 1992 r., który wskazał na niezgodność rozwiązań właścicielskich z gwarantowanym w Konstytucji RP prawem własności prywatnej i swobody działalności gospodarczej.

Zdaniem wiceprezesa NRA, wyrok ten jest nieporozumieniem: - Nie istniało wówczas prawo farmaceutyczne, Polska nie była częścią UE, nie obowiązywało jej unijne prawodawstwo, a wyrok wydano pod rządami innej konstytucji.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH