Marketing apteczny: na nudę nie ma miejsca

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PP/rynekaptek.pl   01-10-2010, 12:18

Marketing apteczny: na nudę nie ma miejsca Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Apteka jak dobry sklep z markową odzieżą ma przyciągać klienta (pacjenta). Chodzi nie tylko o szeroki asortyment czy fachową opiekę, ale też odpowiedni wystrój, sposób prezentacji leków czy chwytliwe hasła reklamowe.

Zarówno apteki sieciowe, jak i właściciele aptek rodzinnych podążają za najnowszymi trendami, by być konkurencyjnym i przyciągać nowych klientów. Mimo spadkowej tendencji, liczba aptek w Polsce jest nadal wysoka, szczególnie w dużych aglomeracjach. Tam widok dwóch, trzech aptek na jednej ulicy nikogo już nie dziwi.

Pierwsze wrażenie
Psychologiczna zasada pierwszego wrażenia dotyczy także branży aptecznej. Niezmiernie ważnym jest, aby pacjentowi doradził miły i uprzejmy farmaceuta. Wpierw jednak trzeba postarać się o to, by pacjent wybrał akurat naszą aptekę.

Działania marketingowe to jedno, reklama danego produktu to drugie. Wielu pacjentów przychodzi do apteki i prosi o reklamowany w telewizji „lek na grypę". W tej sytuacji dla pacjenta liczy się pomoc i doradztwo ze strony farmaceuty.

Dostępność szkoleń dla farmaceutów i wprowadzanie do aptek zasad handlu obowiązujących w sklepach z innym asortymentem również może przynosić wiele korzyści. Jednak ich ocena często należy od indywidualnych oczekiwań.

Jednak żaden właściciel apteki, ktory zainwestował spore pieniądze w nowy „design“ apteki nie będzie zadowolony, jeśli uzyskiwane przychody są poniżej oczekiwań.

Szkolą, jak promować apteki
Uczelnie i firmy prowadzące szkolenia prześcigają się z ofertą szkoleń dla aptekarzy. Praktycznie każda uczelnia wyższa w większym mieście oferuje różnego rodzaju studia podyplomowe w zakresie zarządzania apteką czy marketingu aptecznego.

Dynamiczny rozwój oferty edukacyjnej jest wyznacznikiem zainteresowania takimi kierunkami. W trakcie edukacji farmaceuci mogą nauczyć się przede wszystkim tego, jak budować pozycję apteki na rynku lokalnym i jak wyróżnić ją na tle innych podmiotów. Specjaliści przekazują również praktyczną wiedzę dotyczącą ekspozycji produktów i technik wpływania farmaceutów na pacjentów.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH