Mateusz Morawiecki: to będzie wielka fala zakupów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   26-09-2017, 12:43

Mateusz Morawiecki: to będzie wielka fala zakupów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dzięki bardzo dobrej sytuacji budżetu planowane są w końcówce tego roku rekordowe zakupy w służbie zdrowia - poinformował we wtorek (26 września) wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Morawiecki podkreślał, że bardzo dobra sytuacja budżetu pozwala na to, że "kolejki do lekarzy będą skrócone".

- Wykupujemy więcej świadczeń na operacje endoprotez, zaćm, a także przeznaczamy więcej środków na onkologię, a także dużo więcej środków z budżetu na sprzęt medyczny w szkołach - podkreślał.

- To będzie wielka fala zakupów, której dawno nie widziała nasza służba zdrowia, to, co planujemy zrobić w końcówce tego roku, dzięki dobrej sytuacji budżetowej - dodał.

Łącznie kwota na dodatkowe wydatki na te cele może nawet przekroczyć 3 mld zł, a będzie ona pochodzić z różnych "zakładek budżetowych".

- Z jednej strony to fundusz zapasowy NFZ, z drugiej rezerwy celowe, z trzeciej przesunięcie rezerw niewydanych w innych pozycjach - wyjaśniał Morawiecki.

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Finansów podało, że nadwyżka budżetu po sierpniu br. wyniosła 4,9 mld zł.

Zgodnie z danymi MF, dochody budżetu były wyższe o 20,5 mld zł w porównaniu z tym samym okresem ub.r. Utrzymywał się też wzrost dochodów podatkowych na wysokim poziomie 15,5 proc. rok do roku.

Dochody z VAT były wyższe o 23,5 proc. rok do roku., to jest o ok. 20,3 mld zł, a z CIT wyższe o 13,3 proc., to jest 2,4 mld zł. Dochody z akcyzy i podatku od gier wzrosły o 4,1 proc., tj. 1,8 mld zł, a z PIT były wyższe o 8,3 proc., tj. 2,5 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH