Mazowsze: małe, rozproszone ogniska zakażeń, często domowe. "Winne" szkoły?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   14-10-2020, 15:03

Mazowsze: małe, rozproszone ogniska zakażeń, często domowe. "Winne" szkoły? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na wysoki wynik zakażeń koronawirusem na Mazowszu wpływają przede wszystkim małe rozproszone ogniska, m.in. domowe. Takich ognisk w tym regionie jest ponad sto – powiedziała PAP Joanna Narożniak z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

14 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o stwierdzeniu 6526 nowych przypadków koronawirusa - największej dobowej liczbie zakażeń od początku epidemii. Najwięcej, 1188 przypadków, zanotowano w woj. mazowieckim.

Joanna Narożniak poinformowała PAP, że za wysoki wynik zakażeń w woj. mazowieckim odpowiadają "w dużej mierze małe i rozproszone, kilkuosobowe ogniska zakażeń, często domowe, których źródło coraz trudniej ustalić".

- Dużo jest pojedynczych zachorowań, których w ramach prowadzonych przez powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne dochodzeń epidemiologicznych często nie udaje się połączyć z już wykrytymi ogniskami - mówiła.

Zatem, jak wskazała Narożniak, realna staje się możliwość zakażenia po prostu w przestrzeni publicznej, np. w komunikacji miejskiej, w sklepie czy na ulicy.

Czy skok liczby zakażeń jest efektem pójścia dzieci do szkół? Jak się okazuje, sytuacja w stołecznym szkolnictwie jest też bardzo dynamiczna.

Wiceprezydent Warszawy Renata Kazanowska oceniła 14 października, że od 1 września 1565 osób zostało objętych kwarantanną. 236 osób otrzymało pozytywny wynik testów na koronawirusa. Wiceprezydent podkreśliła, w pierwszych tygodniach września wyników było tylko kilkanaście, co pokazuje, jak wielka jest dynamika.

Z wtorkowych (13 października) danych wynika, że zakażonych koronawirusem jest 87 nauczycieli i 129 uczniów ze stołecznych szkół. Choruje również 20 pracowników administracji oraz obsługi szkolnej. Ponadto od 1 września łącznie na kwarantannie przebywało 327 nauczycieli, a w chwili obecnej 180. Na zwolnieniach lekarskich jest także 600 pracowników administracji i obsługi.

- Mamy bardzo wiele osób na zwolnieniach lekarskich, w Warszawie jest to już ponad dwa tysiące nauczycieli - podkreśliła Kaznowska.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH