Mazowsze: samorząd wspiera informatyzację aptek szpitalnych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MM, Radio Plus/ rynekaptek.pl   03-10-2019, 09:44

Mazowsze: samorząd wspiera informatyzację aptek szpitalnych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

9 października br. Samorząd Województwa Mazowieckiego podpisze z Mazowieckim Szpitalem Specjalistycznym w Radomiu umowę na tzw. e-apteki w ramach projektu, którego celem jest wzrost poziomu zinformatyzowania szpitali poprzez wsparcie funkcjonowania aptek szpitalnych.

Jak informuje nas wicemarszałek Rafał Rajkowski, projekt "Informatyzacja mazowieckiej służby zdrowia poprzez wsparcie funkcjonowania aptek szpitalnych" ma za zadanie poprawę stanu służby zdrowia na terenie województwa mazowieckiego. Ujęte w jego ramach działania doprowadzą do kompleksowej modernizacji funkcjonowania jednostek szpitali w zakresie informatyzacji i poprawy pracy aptek szpitalnych. Dzięki realizacji przedsięwzięcia dojdzie między innymi do znacznego podniesienia efektywności dystrybucji leków i wyrobów medycznych, wzrostu poziomu bezpieczeństwa pacjentów, personelu a także przechowywania danych wrażliwych.

Zakres przedsięwzięcia obejmie przede wszystkim wprowadzenie do struktury szpitali nowoczesnego sprzętu oraz oprogramowania.

Głównym celem projektu jest wzrost poziomu zinformatyzowania szpitali poprzez wsparcie funkcjonowania aptek szpitalnych i systemów dystrybuowania leków, co pozwoli na zredukowanie negatywnych skutków problemów, zidentyfikowanych przez wnioskodawcę.

Do najważniejszych korzyści płynących z realizacji programu należy zaliczyć między innymi poprawę funkcjonowania szpitali w aspekcie ekonomicznym, czy zapewnienie pracownikom szpitali bezpieczeństwa i mniejszego obciążenia obowiązkami.

E-apteka ma skutkować oszczędnościami dla lecznicy objętej programem, ale też zwiększeniem bezpieczeństwa pacjentów. - To brak możliwości podania nieodpowiedniego leku, bo najwięcej błędów to są błędy ludzkie, ale maszyny też są ważne. To odpowiednie zlecanie w formie elektronicznej. Zmieni się cały system głównej apteki szpitalnej. Będzie odpowiedni automat, który będzie przyjmował, segregował i wydawał leki. Apteki oddziałowe będą również elektronicznie otwierane i zamykane tylko na odpowiednie zlecenia - mówi prezes szpitala na Józefowie, Tomasz Skura.

Jak tłumaczy wicemarszałek Rajkowski, zakres projektu został podzielony na 16 powiązanych ze sobą zadań. Pierwsze dwa zadania dotyczą kosztów ogólnych, natomiast kolejne to pary zadań przyporządkowane każdemu z partnerów pod kątem rodzaju pomocy - bez pomocy publicznej i pomocy de minimis.

W wyniku realizacji zadań dojdzie do kompleksowej informatyzacji wszystkich członków partnerstwa:

- Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o.

- Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie Sp. z o.o.

- Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o.

- Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie

-Mazowieckie Centrum Rehabilitacji „STOCER" Sp. z o.o.

Koszt realizacji projektu ma wynieść 34 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH