MF: kończymy z wakacjami podatkowymi. Chodzi o e-papierosy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP/rynekaptek.pl   26-09-2017, 11:45

MF: kończymy z wakacjami podatkowymi. Chodzi o e-papierosy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Istnieje duża dysproporcja w traktowaniu podatkowym tradycyjnych papierosów i e-papierosów. Chcemy tę sytuację wyrównać i zracjonalizować. Akcyzę na e-papierosy uznajemy za standard europejski – powiedział Wiesław Janczyk, wiceminister w resorcie finansów.

Ministerstwo Finansów proponuje regulację, która ma uporządkować sferę opodatkowania e-papierosów. Przedsiębiorcy apelują o złagodzenie propozycji, która ich zdaniem grozi nawet upadkiem branży - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Wiceminister Janczyk w wywiadzie dla gazety, poinformował, że na poziomie średniej europejskiej ministerstwo ustaliło stawkę akcyzy na liquidy – ma ona wynieść 0,7 zł za 1 ml płynu. Wśród krajów UE tylko Chorwacja przyjęła inne rozwiązanie, decydując się na zerową stawkę.

- W naszej ocenie projekt akcyzy na liquidy jest zatem solidnie wyważony i pozostaje blisko zasady tak zwanego złotego środka. Kończymy w ten sposób z wakacjami podatkowymi, czyli brakiem opodatkowania tego rodzaju aktywności gospodarczej – argumentował.

Zaznaczył, że resort nie chce też narazić się na zarzut stosowania preferencji podatkowej na e-papierosy w sytuacji, gdy mowa jest o produkcie alternatywnym do tradycyjnych papierosów. - Nikt przecież nie ma wątpliwości, że e-papierosy są rodzajem używki – stwierdził.

Wiesław Janczyk zwrócił uwagę, że ważny jest też aspekt zdrowotny związany z e-papierosami.

- Państwo ponosi bowiem nakłady na leczenie osób uzależnionych od palenia tytoniu. Tymczasem obecnie istnieje duża dysproporcja w traktowaniu podatkowym tradycyjnych papierosów i e-papierosów. Chcemy tę sytuację wyrównać i zracjonalizować - zapewnił.

Więcej: http://podatki.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH