MF: tempo wzrostu wynagrodzeń powinno być zbalansowane

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   12-10-2017, 12:05

MF: tempo wzrostu wynagrodzeń powinno być zbalansowane Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W czwartek (12 października) w Sejmie rząd przedstawia informację w sprawie protestu głodowego lekarzy rezydentów, trwającego od 2 października. Wniosek o przedstawienie takiej informacji złożył do prezes Rady Ministrów klub PO.

Ok. 20 lekarzy rezydentów od 2 października prowadzi głodówkę w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Przerwali ją w środę (11 października) rano, na czas rozmów z premier Szydło.

Rezydenci domagali się spotkania z premier, ponieważ, jak mówili, rozmowy z ministrem zdrowia nie przyniosły oczekiwanego przez nich rezultatu. We wtorek Szydło zaprosiła ich na spotkanie, pod warunkiem przerwania protestu. W środę rano rezydenci zawiesili protest i spotkali się m.in. z premier i ministrem zdrowia w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". Po rozmowach jednak odwiesili głodówkę.

- Myślę, że ważne jest zachowanie pewnego balansu, jeśli chodzi o tempo wzrostu wynagrodzeń - ocenił z kolei w czwartek (12 października) wiceminister finansów Wiesław Janczyk, odnosząc się do postulatów protestujących rezydentów.

Dodał, że rezydenci "to nie jest jedyna grupa społeczna, zawodowa, również w obszarze służby zdrowia, która jest w optyce i zainteresowaniu ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła oraz rządu pani premier Beaty Szydło".

- Ja sobie zdaję sprawę z tego, że po wielu latach zaniedbań i dociśnięcia tych wynagrodzeń, dzisiaj jest nadzieja na szybkie wzrosty, ale my chcemy to robić w sposób przemyślany i odważny - dodał.

Janczyk podkreślił, że rząd daje "wyraźny sygnał i gest w kierunku tego środowiska, mając świadomość potrzeb i tego wysiłku też intelektualnego zawodowego praktykowania".

Dopytywany, czy w budżecie państwa, w związku z zanotowanymi nadwyżkami budżetowymi, są pieniądze na spełnienie postulatów rezydentów, wiceminister podkreślił, że "każda dobra inicjatywa Ministerstwa Finansów, która potem powoduje, że mamy radość z danych (...) napawa optymizmem". Przypomniał jednocześnie, że państwo dysponuje środkami zgodnie z dokumentem, jakim jest ustawa budżetowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH